«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ադրբեջանը շարունակում է ապակայունացնել իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մինչ Ադրբեջանում Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում ընթանում է երկու հայ ռազմագերիների՝ Դավիթ Դավթյանի եւ Գեւորգ Սուջյանի գործով դատավարությունը, որոնց մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 276-րդ հոդվածով (լրտեսություն), իսկ Արցախում հնչում են կրակոցներ, Նախիջեւանի հետ սահմանին՝ Երասխի հատվածում ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցից հայ զինծառայող է զոհվում։
Երասխը Երեւանից մեկ ժամվա հեռավորության վրա է։ Ընդամենը։ Սա Արցախը չէ, ոչ էլ՝ Գեղարքունիքի կամ Սյունիքի մարզերը, որոնց ուղղությամբ արդեն ավելի քան երկու ամիս է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները գտնվում են ՀՀ տարածքում։ Երասխը Արարատի մարզում է, եւ թվում էր, որեւէ առնչություն չպետք է ունենար Արցախի հետ, որի նկատմամբ ադրբեջանական նկրտումները շարունակվում էին տասնամյակներ շարունակ։ Ի դեպ, Երասխից Տիգրանաշեն ընդամենը 12-13 կմ է, ավտոմեքենայով՝ 15 րոպե։ Սա այն ճանապարհն է, որը կապում է մայրաքաղաքը Սյունիքի հետ։ Ակնհայտ է, որ Երասխի ուղղությամբ Ադրբեջանի առաջխաղացման ռազմավարական նպատակը Տիգրանաշենի հատվածում հնարավոր լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Սյունիք տանող կոմունիկացիոն կապը կտրելն է։ Ավելի ու ավելի իրատեսական են դառնում այն ահազանգերը, որոնք հնչեցնում էին մի շարք վերլուծաբաններ եւ փորձագետներ, որ Ադրբեջանը չի սահմանափակվի միայն Արցախով...»:

Газета «Айастани Анрапетутюн»: Азербайджан продолжает дестабилизировать ситуацию
“Пока в Бакинском суде по тяжким преступлениям проходит судебный процесс над двумя военнопленными, Давидом Давтяном и Геворгом Суджяном, обвиняемых по статье 276 Уголовного кодекса Азербайджана (шпионаж), в результате стрельбы, спровоцированной азербайджанцами, в Армении погибает армянский военнослужащий.
Ерасх находится в часе езды от Еревана. Всего лишь. Это не Арцах, ни Гегаркуникская, ни Сюникская области Республики Армения, на территориях которых уже более двух месяцев находятся военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана. Ерасх находится в Араратской области, и казалось, что он не должен иметь ничего общего с Арцахом, к которому азербайджанцы стремились десятилетиями. Кстати, Тигранашен находится всего в 12-13 км от Ерасха, в 15 минутах езды на машине. Это дорога, которая соединяет столицу с Сюником. Очевидно, что стратегическая цель продвижения Азербайджана в направлении Ерасха - в случае возобновления возможных крупномасштабных боевых действий на участке Тигранашен, отрезать коммуникации, ведущие на Сюник. Тревоги ряда аналитиков и экспертов, что Азербайджан не ограничиться Арцахом, становятся все более реалистичными...».