Ֆրանսիայի նախագահը կայցելի Հայաստան. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է դեսպան Ժոնաթան Լաքոթին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է դեսպանին Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ և նշել, որ երկու դար առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները կարևոր նշանակություն ունեն ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ողջ ժամանակակից մարդկության համար: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Ֆրանսիայում տեղի ունեցած հեղափոխության արդյունքում աշխարհում ձևավորվեցին նոր հարաբերություններ: «Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր երկրների հարաբերություններն ավանդաբար գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Առաջիկայում սպասում ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը մեր երկիր, ինչը կնպաստի հայ-ֆրանսիական բազմակողմանի հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ նախագահ Մակրոնի հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման գործում:
Դեսպան Լաքոթը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորական խոսքերի համար՝ հավելելով, որ 2018-ին տեղի ունեցած հեղափոխությունը ևս ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման նոր իրողություններ ստեղծեց Հայաստանում: Դեսպանը շնորհավորել է վարչապետի պաշտոնակատարին և ՀՀ քաղաքացիներին՝ հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները բարձր մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ և նշել, որ այդ ընտրություններով Հայաստանը հղեց ամուր ժողովրդավարական ուղերձ և միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի հետ համագործակցության, նոր ուղի բացեց: Ժոնաթան Լաքոթը հավելել է, որ ակտիվ աշխատանքեր են տարվում Էմանուել Մակրոնի՝ Հայաստան կատարելիք այցի կազմակերպման ուղղությամբ, ինչը կարող է մեծ ազդակ հաղորդել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացմանը: Դեսպանն ընդգծել է, որ ֆրանսիական կողմը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմամբ էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, կրթության և այլ ոլորտներում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ժոնաթան Լաքոթն անդրադարձել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Ֆրանսիայի դեսպանը նշել է, որ իրենք ուշադրությամբ հետևում են տեղի ունեցող գործընթացներին և ֆրանսիական կողմը շարունակելու է հետևողական ջանքերը՝ ի նպաստ կայունության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության և բանակցությունների վերականգնման: Դեսպանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս կարգավորված չէ և այն հնարավոր կլինի միայն ԼՂ վերրջնական կարգավիճակի հստակեցումից հետո: Միաժամանակ, դեսպան Լաքոթն իր ցավակցություններն է հայտնել Երասխի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից արձակված կրակից հայ զինծառայողի մահվան կապակցությամբ և անթույլատրելի համար նման գործողություններն ու հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում անկայունություն հրահրելու համար, ինչի վկայությունն են այնտեղից ամենաբարձր մակարդակով հնչող շարունակական ագրեսիվ հռետորաբանությամբ հայտարարությունները: Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է տեղի ունեցող գործողություններին միջազգային հանրության կողմից համարժեք արձագանքը և անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկումը:

Макрон посетит Армению: Никол Пашинян принял посла Франции в Армении Джонатана Лакота
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Республике Армения Джонатана Лакота.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении,Никол Пашинян поздравил посла с Национальным днем Франции и отметил, что произошедшие два столетия назад события важны не только для Франции, но и для всего современного человечества. По словам исполняющего обязанности премьер-министра, в результате Французской революции в мире сформировались новые отношения.
“Рад констатировать, что отношения между нашими странами традиционно находятся на высоком уровне. В ближайшем будущем мы ожидаем визита президента Франции Эммануэля Макрона в нашу страну, который будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению армяно-французских многосторонних отношений”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что он находится в постоянном контакте с президентом Макроном.
Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что Армения высоко оценивает усилия Франции в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и по укреплению стабильности в регионе.
Посол Лакот поблагодарил за поздравление, добавив, что революция, произошедшая в 2018 году, тоже создала новые реалии для укрепления демократических ценностей в Армении. Посол поздравил исполняющего обязанности премьер-министра и граждан Армении с проведением внеочередных парламентских выборов 20 июня на высоком уровне, отметив, что этими выборами Армения направила мощный демократический месседж и открыла новый путь сотрудничества на международной арене, в том числе с Францией.
Джонатан Лакот добавил, что ведется активная работа по организации предстоящего визита Эммануэля Макрона в Армению, который может придать большой импульс развитию армяно-французских отношений, реализации совместных проектов в различных сферах. Посол подчеркнул, что французская сторона заинтересована в развитии сотрудничества с Арменией в сферах энергетики, высоких технологий, промышленности, образования и др.
Никол Пашинян и Джонатан Лакот коснулись региональных развитий.
Посол Франции отметил, что они внимательно следят за происходящими процессами и французская сторона продолжит последовательные усилия по укреплению стабильности, возобновлению деятельности Минской группы ОБСЕ и переговоров. Посол подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт еще не урегулирован, и разрешение вопроса станет возможным только после уточнения статуса Нагорного Карабаха. В то же время посол Лакот выразил соболезнования в связи с гибелью армянского военнослужащего в результате выстрела азербайджанских вооруженных сил на участке Ерасха и назвал недопустимыми подобные действия и нарушения режима прекращения огня.
Никол Пашинян добавил, что Азербайджан делает все, чтобы спровоцировать нестабильность в регионе, о чем свидетельствуют озвучиваемые на высшем уровне постоянные заявления с агрессивной риторикой. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул важность адекватной реакции международного сообщества на происходящее и принятия необходимых мер.