«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Շուշիից՝ Վարոշա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 20-ին մեկնելու է Հյուսիսային Կիպրոս, որտեղ հանդես է գալու ուղերձով։ Այդ մասին նա հայտարարել էր դեռեւս մայիսի 19-ին Անկարայում երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ՝ հավելելով, որ իր խոսքերը կվերաբերեն ոչ միայն կղզու ապագային, այլեւ նշանակալից կլինեն ամբողջ համաշխարհային հանրության համար:
47 տարի առաջ հուլիսի 20-ին թուրքական զորքերը ներխուժեցին Կիպրոս, իսկ նույն տարվա օգոստոսի 15-ին թուրքերը գրավեցին Ֆամագուստան։ Ֆամագուստա քաղաքի Վարոշա (թուրքական անունը՝ Մարաշ) տուրիստական հանգստավայրը 1974 թվականից փակ է հանրության համար եւ հայտնի է որպես «ուրվական քաղաք»։ Վարոշան պաշտպանված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1984 թ. բանաձեւով, որում ասվում է, որ դատարկ քաղաքում կարող են բնակվել միայն իր նախնական բնակիչները: Այս տարվա փետրվարին Թուրքիայի եւ ինքնահռչակ ՀԿԹՀ ներկայացուցիչները հայտարարեցին տուրիստական քաղաքը բացելու մտադրության մասին:
Հունաստանն ակտիվորեն զարգացնում է երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունները բոլոր այն երկրների հետ, որոնց շահերը նույնպես ոտնահարվում են Թուրքիայի՝ հաճախ ապօրինի գործողություններից։ Համատեղ ուժերով եւ փոխօգնությամբ բոլոր այն երկրների հետ, որոնց հետ համընկնում են շահերը, հնարավոր կարող է դառնալ թուրքական ագրեսիայի զսպումը։ Սա այն ճանապարհն է, որից պետք է օգտվի նաեւ Հայաստանը թուրքական վտանգը ինչ-որ չափով չեզոքացնելու համար»:

Газета «Айастани Анрапетутюн»: Из Шуши в Вароша
«Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 20 июля выедет на Северный Кипр, чтобы выступить там с речью. Об этом он заявил на встрече с представителями молодежных организаций, состоявшейся в Анкаре 19 мая, добавив, что его слова будут касаться не только будущего острова, но и будут значимы для всего мирового сообщества.
47 лет назад, 20 июля, турецкие войска вторглись на Кипр, а 15 августа того же года турки заняли Фамагусту. Туристический курорт Вароша, турецкое название: Мараш, на Фамагусте был закрыт для посещений с 1974 года. Он известен как «город-призрак». Вароша под защитой Совета безопасности ООН с 1984 года. Согласно резолюции, в пустом городе могут жить только его коренные жители. В феврале этого года представители Турции и самопровозглашенная ТРСК - Турецкая Республика Северного Кипра заявили о намерении открыть туристический город.
Греция активно развивает двусторонние и многосторонние отношения со всеми странами, интересы которых также, зачастую, нарушаются незаконными действиями Турции. Совместными усилиями и взаимопомощью со всеми странами, с которыми совпадают интересы, сдерживание турецкой агрессии может стать возможным. Это тот путь, которым должна воспользоваться и Армения, чтобы в какой-то мере нейтрализовать турецкую угрозу».