Կարևորագույն խնդիրը նոր համազգային օրակարգի ձևավորումն է. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արա Թորանյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի համանախագահ Արա Թորանյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների և Սփյուռքի միջև պարբերական շփումները, որոնք հնարավորություն են տալիս կիսել գնահատականները, փոխադարձաբար լսելի լինել միմյանց: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ հայրենիքի առջև ծառացած խնդիրները հնարավոր կլինի լուծել միայն ազգային ներուժի համախմբման միջոցով:
Ըստ աղբյուրի՝ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ստեղծված նոր իրադրության մեջ կարևորագույն խնդիրը նոր համազգային օրակարգի ձևավորումն է՝ հաշվի առնելով նպատակներն ու հնարավորությունները: «Պետք է համախմբենք մեր համազգային կարողությունները՝ մարտահրավերներին դիմագրավելու և համազգային օրակարգի առաջ մղման նպատակով», - ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Արա Թորանյանն անդրադարձել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի գործունեությանը, Ֆրանսիայում մեր երկրի շահերի պաշտպանությանն ուղղված գործողություններին և այդ երկրի իշխանությունների հետ համագործակցության ընթացքին: Նա կարևորել է հայրենիքում կայունության ապահովումն ու ստեղծված խնդիրների լուծման գործում Սփյուռքի հետ հետևողական ու շարունակական համագործակցությունը: «Բարձր գնահատանքի է արժանի Ձեր բռնած ճանապարհը ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում: Մենք եղել և շարունակելու ենք մնալ հավատարիմ մեր հայրենիքի պետականության պաշտպանության և զարգաման գործին»,- ասել է Արա Թորանյանը:

Formulating new pan-Armenian agenda is the top issue – Pashinyan receives Ara Toranian
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Co-Chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations ofFrance Ara Toranian.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, Nikol Pashinyan highlighted the regular interactions between the representatives of the Armenian Government and the Diaspora, which give an opportunity to exchange assessments and be reciprocally audible. According to the Caretaker PM, it can be possible to solve the issues facing the Motherland only by the consolidation of the national potential.
Nikol Pashinyan added that in the new reality the key issue is formulating a new national agenda. ''We must consolidate our national potential for withstanding the challenges and pushing forward the national agenda'', Pashinyan said.
Ara Toranian spoke about the activities of the Coordinating Council of Armenian Organizations ofFrance, the actions aimed at the protection of Armenia's national interests iin France and the cooperation with the French authorities. Toranian highlighted ensuring stability in the country and continuous and consistent cooperation with the Diaspora in the solution of the problems facing Armenia. ''Your efforts aimed at the strengthening of democratic values deserves high appreciation. We have been and will continue to be committed to the protection and development of the statehood of our motherland'', Ara Toranian said.