Արմեն Գրիգորյանը մտահոգություն է հայտնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության որոշ գնահատականների առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼ:ԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Արմեն Գրիգորյանին հուլիսի 20-ին հաջող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման կապակցությամբ:
Այնուհետև ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն իր մտահոգությունն է հայտնել հուլիսի 3-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ հնչեցված որոշ ձևակերպումների և գնահատականների կապակցությամբ:
ԱԽ քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակը չի կարելի որակել որպես միջադեպ, քանզի արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի զինծառայողները չեն լքում ՀՀ սուվերեն տարածքը: Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մի մասի բռնազավթման ակնհայտ փորձ են՝ Արմեն Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ ՀԱՊԿ քարտուղարության մակարդակով կատարվող ձևակերպումների հարցում անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն՝ իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված կառուցողական ջանքերը հարվածի տակ չդնելու համար:
Զրույցի ավարտին Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար նպատակահարմար է կազմակերպել ՀԱՊԿ քարտուղարության այց:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հուլիսի 3-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Հայաստանի հարավում սահմանային իրավիճակի սրումը չի մտնում ՀԱՊԿ կանոնադրության դրույթների տակ: «Պետք է հասկանալ, որ ՀԱՊԿ-ի ներուժը գործադրվում է միայն ագրեսիայի, հարձակման դեպքում: Այստեղ էլ գործ ունենք, ըստ էության, սահմանային միջադեպի հետ: Փառք Աստծո, զոհեր չկան, կրակոցներ չկան։ Սա սահմանային միջադեպ է, այն պետք է լուծել, և մենք կողմ ենք, որ այն լուծվի խաղաղ ճանապարհով», - ասել է նա:

Armen Grigoryan expresses concerns over some assessments in the announcement of CSTO Secretary-General
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan held a phone conversation with the CSRO Secretary-General Stanislav Zas, ARMENPRESS was informed from the Office of the Security Council.
Zas congratulated Armen Grigoryan on successful organization of the early parliamentary elections on June 20.
Armen Grigoryan expressed concerns over some formulations and assessments in the July 3 statement of the CSTO Secretary-General.
The Secretary of the Security Council of Armenia expressed conviction that the existing situation cannot be called just an incident, since it’s already a lasting time that the Azerbaijani servicemen do not withdraw from the sovereign territory of Armenia, which is an overt attempt to occupy some of the Armenian territories.
At the end of the conversation Armen Grigoryan emphasized that for getting acquainted with the situation on the Armenian-Azerbaijani border on site, it’s would be a good idea to organize the visit of the CSTO Secretariat.
“We need to understand that the CSTO potential is applied only in case of aggression, attack. Here, we, in fact, deal with a border incident. Thanks God, there are no casualties, no fires. This is a border incident, it must be solved, and we support the peaceful solution of the issue”, Stanislav Zas had said on July 3.