Հայաստանում հուլիսին կրկին շոգ է լինելու. մանրամասնում է Գագիկ Սուրենյանը
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ -ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը նշեց, որ հանրապետության ամբողջ տարածքում օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր կլինի 2-3 աստիճանով:
«Պայմանավորված տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ՝ հանրապետության հովտային գոտիներում, այդ թվում՝ Արարատյան դաշտում և Երևանում, ամսվա ընթացքում առանձին օրերին կրկին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա և կհասնի +40…+41 աստիճան: Ի տարբերություն հունիսի, հուլիս ամսվա մեջ կունենանք օրեր, երբ կլինի սառն օդային հոսանքների ներթափանցում: Այսինքն, չի բացառվում, որ շոգերը ժամանակ առ ժամանակ ընդհատվեն Սև ծովի կողմից եկող սառն օդային հոսանքներով, որոնք կառաջացնեն ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը:
Հուլիսին հանրապետությունում տեղումների քանակը կանխատեսվում է նորմայի սահմաններում, սակայն Գագիկ Սուրենյանը նկատեց, որ հուլիսին սովորաբար տեղումների քանակների նորմաները շատ չնչին են:
Ներկայացնելով առաջիկա օրերի կանխատեսումները՝ Գագիկ Սուրենյանը նշեց, որ հուլիսի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում սպասվում է տաք օդային հոսանքի ներթափանցում Իրաքի տարածքից: Օդի ջերմաստիճանը կտրուկ բարձրանալու է: Եթե վերջին 2-3 օրերին նվազման արդյունքում Արարատյան դաշտում և Երևանում օդի ամենաբարձր ջերմաստիճանը եղավ 35-36 աստիճան, ապա հուլիսի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 4-5 աստիճանով: Հուլիսի 4-ին կլինի բարձր ջերմային ֆոն՝ +40…+41 աստիճան: Դա կարճ կտևի, որովհետև հուլիսի 6-ից սկսված տաք օդի ալիքը կնահանջի դեպի հարավ՝ իր տեղը զիջելով Սև ծովից եկող համեմատաբար սառը օդային հոսանքներին: Օդի ջերմաստիճանը կսկսի նվազել 4-5 աստիճանով:
Քանի որ օդի հարաբերական խոնավությունը շատ ցածր է, իսկ օդի ջերմաստիճանը՝ շատ բարձր, հետևաբար բույսերից գոլորշիացումը կտրուկ մեծանում է: Գագիկ Սուրենյանը խորհուրդ է տալիս հետևել ոռոգմանը, որպեսզի բույսերը չջրազրկվեն:

В Армении и в июле будет жарко: подробности от Гагика Суреняна
Как заявил на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Гагик Суренян, среднемесячная температура воздуха на всей территории республики на 2-3 градуса будет выше нормы.
«В связи с проникновением потоков горячего воздуха в долины республики, в том числе и в Араратскую долину и в Ереван, температура воздуха в определенные дни месяца вновь будет повышаться, достигая + 40… + 41 градус. В отличие от июня, в июле будут дни, когда будут и холодные воздушные потоки. Другими словами, не исключено, что жара время от времени будет прерываться потоками холодного воздуха, идущими с моря, что будет вызывать кратковременные грозы», - сказал Гагик Суренян.
Количество осадков в июле прогнозируется в пределах нормы, хотя Гагик Суренян отметил, что нормы осадков в июле обычно не очень высокие.
Представляя прогноз на ближайшие дни, Гагик Суренян отметил, что 3-4 июля ожидается проникновение теплых воздушных потоков из Ирака. Температура воздуха резко повысится. Если в результате понижения в последние 2-3 дня самая высокая температура воздуха в Араратской долине и в Ереване была 35-36 градусов, то 3-4 июля температура воздуха поднимется на 4-5 градусов. 4 июля ожидается высокий температурный фон + 40… + 41 градус. Это будет недолго, поскольку волна горячего воздуха 6 июля отступит на юг, уступив место относительно холодным потокам воздуха с моря. Температура воздуха понизится на 4-5 градусов.
Поскольку относительная влажность довольно низкая, а температура воздуха очень высокая, испарения с растений резко возрастают. Гагик Суренян советует проследить за поливом, чтобы растения не обезвоживались.