Իսրայելի ԱԳ նախարարն առաջին անգամ այցով ժամանել է Աաբական Միացյալ Էմիրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Յաիր Լապիդը հունիսի 29-ին պատմության մեջ առաջին պաշտոնական այցով ժամանել Է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (ԱՄԷ)՝ որպես ԱՄԷ-ի արտաքին գործերի եւ միջազգային համագործակցության նախարար շեյխ Զայիդ Ալ Նահայանի հյուր: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնում Է Իսրայելի Kan պետական ռադիոկայանը:
Ռադիոկայանի տվյալներով՝ Լապիդի երկօրյա այցի ընթացքում կկայանան Աբու Դաբիում Իսրայելի դեպանության եւ Դուբայում հրեական պետության գլխավոր հյուպատոսության բացման պաշտոնական աարարողությունները: Իսրայելի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ինքը հունիսի 29-ին Twitter-ում զետեղված հրապարակման մեջ ԱՄԷ սկսվող այցը բնորոշել Է որպես պատմական:
2020 թվականի սեպտեմբերի 15-ին Վաշինգտոնում իսրայելական կողմն ԱՄՆ-ի ակտիվ միջնորդությամբ ստորագրել Է փաստաթղթեր ԱՄԷ-ի եւ Բահրեյնի հետ հարաբերությունների նորմալացման շուրջը: Մինչեւ այդ համաձայնագրերի կնքումը հրեական պետությունն արաբական երկրներից դիվանագիտական հարաբերություններ Էին հաստատված սոսկ Եգիպտոսի եւ Հորդանանի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Израиля впервые прибыл с визитом в ОАЭ
Министр иностранных дел Израиля Яир Лапид прибыл во вторник с первым в истории официальным визитом в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) в качестве гостя министра иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ шейха Абдаллы бен Заида Аль Нахайяна. Как передает Арменпресс, об этом сообщает государственное израильское радиоKan.
По данным радиостанции, в ходе двухдневного визита Лапида состоятся официальные церемонии открытия посольства Израиля в Абу-Даби и генерального консульства еврейского государства в Дубае. Сам глава израильского внешнеполитического ведомства охарактеризовал во вторник в публикации вTwitterначинающийся визит в ОАЭ как исторический.
15 сентября 2020 года в Вашингтоне израильская сторона при активном посредничестве США подписала документы о нормализации отношений с ОАЭ и Бахрейном. До заключения этих соглашений у еврейского государства из арабских стран были установлены дипломатические отношения только с Египтом и Иорданией.