Համլետ Պետրոսյանը դիտավորություն է համարում Կովկասին նվիրված միջազգային գիտաժողովից Հայաստանը դուրս թողնելու փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դվինի, Արցախի Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբերի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը դիտավորություն է համարում այն փաստը, որ «Cities on the Edge: Exploring Late Antique urbanism in the Southern Caucasus (AD 300–600)» գիտաժողովից դուրս են մնացել Հայաստանը, հայկական քաղաքները և հայ մասնագետները:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Պետրոսյանն ասաց, որ նման գիտաժողովները կազմակերպվում են եվրոպական և ամերիկյան տարբեր համալսարանների կողմից:
«Համարում եմ, որ սա քաղաքականորեն կազմակերպված, ներկա հայ-ադրբեջանաթուրքական հակամարտության դրսևորումներից մեկն է, և քաղաքականությունն են փորձում մտցնել գիտության ասպարեզ: Սա միանշանակ է: Այնպես չէ, որ այս գիտաժողովն աշխարհի հարցերը լուծելու է, բայց… Հաճախ Ադրբեջանը Կովկասը ներկայացնում է որպես ոչ հայկական, նշում, որ հայերը հետագայում են եկել, որ Արցախում հայեր ընդհանրապես չեն ապրել և այլն: Կարծես այդ գաղափարաբանությունը տարածվել է պատմության, անցյալի, հիշողության վրա, և դրա վկայություններից է այս գիտաժողովը, որը փորձում է բացահայտել 300-600 թվականների հարավկովկասյան քաղաքները՝ առանց ընդգրկելու Հայաստանը, հայկական քաղաքները»,-շեշտեց Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այն մարդիկ, որոնք մի փոքր ծանոթ են Սասանյան Պարսկաստանի մշակույթին և պատմությանը, գիտեն, որ Դվինը եղել է մարզպանության ամենախոշոր կենտրոնը, վաղ միջնադարի ամենահայտնի ու հարուստ քաղաքը:
Պետրոսյանն ասաց, որ հարցը բարձրաձայնվել է Հայկական ուսումնասիրությունների միջազգային կազմակերպության պաշտոնական կայքում, որտեղ թեժ քննարկումներ են ընթանում թեմայի շուրջ, հեղինակավոր մասնագետները, հայագետ հետազոտողներն իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում, իսկ Պետրոսյանը, որպես Արցախի մշակույթով զբաղվող մասնագետ, որպես monumentwatch.org կայքի խմբագիր, արձագանքել է և ներկայացրել իր սեփական մոտեցումը:
Դվինի, Արցախի Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբերի ղեկավարը հիասթափված է իր բարեկամներից, մասնավորապես Լարա Ֆաբիանից և Մուրթուզալի Գաջիևից, որոնք թույլ են տվել, որ Հայաստանն անտեսվի:
Խոսելով այն մասին, թե մեր երկիրը պետական մակարդակով ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի հետագայում նման խնդիրների առաջ չկանգնելու համար՝ Պետրոսյանն ասաց, որ սա գիտության, ակադեմիական հարթակների հարց է: «Գիտությունը, հայաստանյան հայագիտությունը շատ թույլ է ինտեգրված միջազգային գիտական հանրույթում: Բացի այդ, Հայաստանում միջազգային ճանաչում ունեցող մասնագետներն այնքան էլ շատ չեն: Օրինակ՝ հարցի շուրջ տասնյակից ավելի հետազոտողներ են իրենց բողոքն արտահայտել, և միայն ես եմ Հայաստանից: Եթե պետությունն ուզում է հարց լուծել, պետք է մտածի այն մասին, որ Հայաստանում հաճախ ակադեմիկոս են դառնում մարդիկ, որոնք այնքան էլ կապ չունեն գիտական հետազոտությունների հետ»,-եզրափակեց Համլետ Պետրոսյանը:

Ученый считает намеренным исключение Армении из научной конференции по Южному Кавказу
Руководитель археологических экспедиций в Двине и Тигранакерте в Арцахе Гамлет Петросян считает намеренным шагом тот факт, что Армения, армянские города и армянские специалисты остались вне рамок научной конференции «Cities on the Edge: Exploring Late Antique urbanism in the Southern Caucasus (AD 300–600)».
В беседе с корреспондентом Арменпресс Петросян сказал, что подобные конференции организуют разные европейские и американские университеты.
«Я считаю это одним из проявлений нынешнего политически организованного армяно-азербайджано-турецкого конфликта и делаются попытки внести политику в сферу науки. Это однозначно. Не то чтобы эта конференция решила мировые проблемы, но ...
Азербайджан часто представляет Кавказ как неармянский, упоминает, что армяне пришли позже, что в Арцахе вообще не было армян и так далее. Кажется, что эта идеология распространилась на историю, прошлое, память, и одним из свидетельств чего является эта конференция, которая пытается выявить города Южного Кавказа 3-6 вв., не включая Армению, армянские города», - подчеркнул Петросян.
По его словам, люди, хотя бы немножко знакомые с культурой и историей Сасанидской Персии, знают, что Двин был крупнейшим центром региона, самым известным и богатым городом раннего средневековья.
Петросян сообщил, что этот вопрос был поднят на официальном сайте Международной организации арменоведческих исследований, где на эту тему идут горячие дискуссии, авторитетные специалисты, арменоведы возносят протесты, а Петросян, как специалист по культуре Арцаха, как редактор сайта monumentwatch.org откликнулся и представил свой подход.
Ученый разочарован своими друзьями, в частности Ларой Фабиан и Муртузали Гаджиевым, которые позволили игнорировать Армению.
Говоря о том, какие шаги наша страна должна предпринять на государственном уровне, чтобы избежать подобных проблем в будущем, Петросян сказал, что это вопрос науки и академических платформ.
«Наука, арменоведение в Армении очень слабо интегрировано в международное научное сообщество. Кроме того, в Армении мало специалистов с мировым именем. Например, более десятка исследователей выразили свое недовольство вопросом, и я единственный среди них из Армении. Если государство хочет решить проблему, оно должно думать о том, что люди, мало связанные с научными исследованиями, часто становятся учеными в Армении», - заключил Гамлет Петросян.