Բանակցային գործընթացը ստացել էինք մի վիճակում, որը նման էր երկար տարիներ կաթիլ-կաթիլ թունավորված օրգանիզմի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Իջևանում ընտրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ ԼՂ բանակցային գործընթացը տապալելու մասին՝ իշխանություններին ուղղվող քննադատության թեմային: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, Փաշինյանը նկատեց, որ իրենք Հայաստանն ու ԼՂ կարգավորման բանակցային գործընթացը ստացել են հյուծված ու թունավորված վիճակում:
«Մենք Հայաստանը և Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացը ստացել ենք մի վիճակում, երբ դա շատ նման է մի օրգանիզմի, որը երկար տարիներ կաթիլ-կաթիլ թունավորվել է: Հյուծվել է, թունավորվել է և ի վերջո, հայտնվելով մահամերձ վիճակում, հայտնվել է մեր գրկում: Եվ հիմա մեզ ասում են՝ տեսեք, մենք բերեցինք հասցրեցինք բանակցային գործընթացը, բայց ահա նրանց գրկում տեղի ունեցավ աղետ այդ օրգանիզմի հետ: Իսկ ինչպիսի՞ վիճակում ենք մենք ստացել Ղարաբաղի հարցը: Ստացել ենք մի վիճակում, երբ Ղարաբաղը դուրս է մղված եղել բանակցային գործընթացից, երբ Հայաստանը Եվրոպայում անվտանգության «Ստամբուլյան խարտիայով» ճանաչել է Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման այն եղանակը, որը պետք է տեղավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության կազմում: Ստացել ենք մի վիճակում, երբ Մեղրին, Ղազախը, Ղազախի շրջանները, Շուշին առանձնացված Լեռնային Ղարաբաղից և դրված Լաչինի և իրենց ասածով՝ օկուպացված տարածքների շարքում: Ստացել ենք մի վիճակում, երբ Սերժ Սարգսյանն ինքը հարցազրույց է տալիս՝ խոստովանելով, որ Հայաստանն ասում էր 7 շրջանները վերադարձնում եմ քեզ՝ Ադրբեջան, իսկ Ադրբեջանն ասում էր՝ ոչ: Եվ հիմա էլ մի ձայնագրություն են հրապարակել, որն իբր պետք է դառնար կոմպրոմատ իմ վրա, բայց հանրային արձագանքն ուղիղ հակառակն էր», - նկատեց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ սա նշանակում է երկու բան՝ նրանք, ովքեր իշխանություններին մեղադրում են, թե նրանք լավ չեն հասկացել Ղարաբաղի հարցի էությունը կամ բանակցային գործընթացի բովանդակությունը, իրենք չեն հասկացել այդ ամենը:
«Նրանք հույս ունեին, որ այդ ձայնագրությունը կհրապարակեն և հայ հանրությունը կպայթի: Բայց նրանք այդ ձայնագրությունը հրապարակեցին և հայ հանրության նախատինքը հենց պայթեց իրենց գլխին: Եվ այսօր, այո, մենք բարդ մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած և մենք կանգնած ենք մեր պետականությունը, մեր երկիրը նորովի կառուցելու հրամայականի առաջ: Մենք պետք է նորովի կառուցենք մեր անվտանգությունը, մենք պետք է նորովի կառուցենք մեր բանակը, մենք պետք է նորովի կառուցենք մեր ամեն փողոցը, դպրոցը, մանկապարտեզը, մենք պետք է նորովի կառուցենք մեր հանրային հարաբերությունները և սա է ճանապարհն այս ճգնաժամը հաղթահարելու: Եվ այսօր մենք մեղավոր ենք նաև ինչ-որ տեղ, որովհետև ես հիմա հետահայաց նայելով հասկանում եմ, որ հեղափոխությունն այնուամենայնիվ ուշացավ: Եվ ինչ-որ առումով ինձ մեղավոր եմ զգում, որովհետև շատերն ինձ ասում են, որ ես կարող էի հեղափոխություն կազմակերպել 2008 թվականին, 2013 թվականի նախագահական ընտրություններում շատերն ինձ հորդորում են առաջադրվել որպես նախագահի թեկնածու: Այդ ժամանակ ես դա չարեցի և հիմա մտածում եմ, որ գուցե իսկապես դա իմ ամենամեծ մեղքն է, որ հեղափոխությունը տեղի ունեցավ 2018, և ոչ թե 2008 կամ 2013 թվականին», - հավելեց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ այնուամենայնիվ պետք է արձանագրել, որ այս ծանր փորձությունների միջով անցնելով մեր երկիրը և ժողովուրդը չի հուսահատվի, չի կոտրվի, չի կորցնի հավատը և վստահությունը սեփական ապագայի նկատմամբ:
«Սիրելի ժողովուրդ, եթե դուք որոշեք, որ մենք պետք է հեռանանք, մենք կհեռանանք, եթե դուք որոշեք, որ մենք պետք է մնանք, մենք կմնանք։ Բայց մենք կարծում ենք, որ հունիսի 20-ին մեր գնալու և մնալու խնդիրը չէ, հունիսի 20-ին ձեր մնալու կամ գնալու խնդիրն է, և ես ուզում եմ, որ Հայաստանի քաղաքացին որոշի, որ ինքը մնալու է, որ ինքը շենացնելու է, որ ինքն ապրելու է, որ ինքը հաղթելու է: Եվ հունիսի 20-ին այդ հաղթանակի առաջին քարը պիտի դրվի»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Мы получили переговорный процесс в состоянии, похожим на отравленный организм: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, возглавляющий список партии «Гражданский договор», во время встречи с избирателями в Иджеване коснулся критики властей по поводу провала нагорно-карабахского мирного процесса. Как сообщает Арменпресс, Пашинян отметил, что они получили Армению и переговорный процесс по нагорно-карабахскому конфликту в истощенном и отравленном состоянии.
«Мы получили Армению и переговорный процесс по карабахскому вопросу в ситуации, похожем на организм, который отравляли по капле на протяжении многих лет. Он был истощен, отравлен и, наконец, был при смерти, когда появился у нас на руках. А теперь нам говорят: смотрите, мы довели этот переговорный процесс, но у них с этим организмом на руках произошла катастрофа.
А в каком состоянии мы получили карабахский вопрос? Получили в ситуации, когда Карабах был вытеснен из переговорного процесса, когда Армения признала «Стамбульской хартией» вариант решения карабахской проблемы, когда Карабах должен быть частью территориальной целостности Азербайджана. Мы дошли до того, что Мегри, Газах, Газахский район, Шуши были отделены от Нагорного Карабаха и поставлены наравне с Лачином, как они говорили, в числе оккупированных территорий.
Получили в ситуации, когда Серж Саргсян в интервью признавался, что Армения хотела вернуть 7 районов, а Азербайджан отвергал. А сейчас они опубликовали запись, которая должна была стать компрометирующим заявлением в мой адрес, но общественная реакция была прямо противоположной», - сказал Пашинян.
По его словам, это означает две вещи: те, кто обвиняют власти в непонимании сути карабахской проблемы или содержания переговорного процесса, сами не понимают всего этого.
«Они надеялись, что опубликуют запись и армянское общество взорвется. Но они опубликовали эту запись, и порицание армянского общества просто обрушилось им на голову. И сегодня, да, мы сталкиваемся с трудными проблемами, перед нами стоит задача восстановления нашей государственности, нашей страны.
Мы должны восстановить нашу безопасность, мы должны восстановить нашу армию, мы должны восстановить каждую нашу улицу, школу, детский сад, мы должны восстановить наши отношения с общественностью - это путь к преодолению этого кризиса. И сегодня мы где-то виноваты, потому что сейчас я оглядываюсь назад и понимаю, что революция все же запоздала.
И в каком-то смысле я чувствую себя виноватым, потому что многие люди говорят мне, что я мог бы совершить революцию в 2008 году, многие люди на президентских выборах 2013 года убеждали меня баллотироваться в президенты. Тогда я этого не сделал. Теперь я думаю, что, возможно, это действительно моя самая большая вина, что революция произошла в 2018 году, а не в 2008 или 2013», - добавил он.
Пашинян подчеркнул, что, тем не менее, следует отметить, что переживая эти невзгоды, наша страна и наш народ не отчаивается, не потеряет веру и уверенность в собственном будущем.