Ծառուկյանը Ռուսաստանի նոր ռազմաքաղաքական պայմանագրի կարիք է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Գագիկ Ծառուկյանը առաջնային հարց է համարում Հայաստանի անվտանգության ապահովումը, որի համար կարևորում է Ռուսաստանի հետ նոր ռազմաքաղաքական փաստաթղթի ստորագրումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ծառուկյանն այս մասին ասաց քարոզարշավի շրջանակում Տավուշում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը:
Նա նախ հիշեցրեց ԲՀԿ-ի կարգախոսը՝ «Անվտանգ հայրենիք, հզոր պետություն»:
«Այսօր առանց անվտանգ հայրենիքի մենք չենք կարող ոչինչ անել: Առաջնային խնդիրը՝ պետք է կարողանանք ապահովել մեր երկրի, սահմանի, ժողովրդի անվտանգությունը»,-ասաց Ծառուկյանը:
Նա հավելեց՝ պետք է վերջ դրվի սահման խախտելու, սահմանային միջադեպերի մասին այլ լուրերին:
«Այլ կերպ դա լուծում չունի, մենք պետք է մեր ռուս բարեկամների հետ ստորագրենք նոր փաստաթուղթ՝ ռազմաքաղաքական: Հայ և ռուս զինվորը միասին պետք է սահմանը պահեն, որ մեր ժողովուրդը հանգիստ լինի»,-ասաց ԲՀԿ նախագահը:
Նա նշեց, որ անվտանգության ապահովումից հետո միայն պետք է զբաղվել տնտեսության զարգացման գործով: Ծառուկյանը խոսեց նաև գյուղատնտեսությունից, վարկերից և այլ հարցերից:

Царукян видит необходимость в новом военно-политическом соглашении с Россией
Возглавляющий список партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян считает обеспечение безопасности Армении приоритетным вопросом, для чего считает важным подписание нового военно-политического документа с Россией. Как сообщает Арменпресс, Царукян сказал об этом на встрече с избирателями в Тавуше.
Сначала он напомнил лозунг ППА: «Безопасная родина, сильное государство».
«Сегодня мы ничего не можем сделать без безопасной родины. Первоочередная задача - обеспечить безопасность нашей страны, наших границ и нашего народа», - сказал Царукян.
Он добавил, что должны быть прекращены нарушения границ и пограничные инциденты.
«Другого выхода нет, мы должны подписать новый военно-политический документ с нашими российскими друзьями. Армянские и российские солдаты должны вместе охранять границу, чтобы наш народ был спокойным», - сказал лидер ППА.
Он отметил, что только после обеспечения безопасности нужно заниматься экономическим развитием. Царукян коснулся также сельского хозяйства, кредитов и других вопросов.