«Պատիվ ունեմ»-ն անում է ամեն ինչ, որ հանրային լարվածությունը չսրվի. Դավիթ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պատիվ ունեմ» դաշինքը գործող իշխանական ուժի կողմից քարոզարշավի ընթացքում լարվածության, բռնության կոչեր է նկատում, վստահեցնում, որ իրենք անում են ամեն ինչ, որ հանրային լարվածությունը չսրվի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դաշինքի ցուցակի անդամները նման տեսակետ հայտնեցին ասուլիսում նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում:
Հարությունյանը գործող իշխանության վարած քարոզչությունը դժվարացավ անվանել քաղաքակիրթ: Ըստ նրա՝ վարչապետի պաշտոնակատարի, գործող իշխանության վարկանիշն ընկնում է: «Կարծում եմ՝ որևէ մեկի մոտ կասկած չի հարուցում այն փաստը, որ վարկանիշը գահավիժում է: Յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ նա ասում է մտքեր, որոնք առաջացնում են տասնյակ նոր հարցեր, ստիպված յուրաքանչյուր անգամ նա փորձում է դա կոմպենսացնել՝ բռնության կոչեր հնչեցնելով և այլն»,-ասաց Հարությունյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե «Պատիվ ունեմ» դաշինքն ինչ է անում, որ հանրային լարվածությունն այդ աստիճան չսրվի՝ նա ասաց. «Մենք անում ենք ամեն ինչ, որ չսրվի: Եթե ուշադրություն դարձնեք մեր քարոզարշվին, մեր լիդերների խոսքին, ապա երբևէ չեք լսի բռնության կամ հաշվեհարդարի կոչեր: Ավելին՝ ես այս պահին չեմ լսել նմանատիպ հաշվեհարդարի կոչ «Հայաստան» դաշինքի լիդերներից: Այնպես, որ մենք ամեն ինչ անում ենք, որ դա տեղի չունենա: Լարվածության կոչը միայն միակողմանի է, իշխանական ուժն է, որ այսօր սփռում է ատելության մթնոլորտ»:
Անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկը՝ վարչապետի պաշտոնակատարի որդուն գերիների դիմաց փոխանակելու մասին, քննադատությունների է արժանացել՝ Հարությունյանը կարծիք հայտնեց, որ գործող իշխանությանը գերիների խնդիրը չի մտահոգում, այդ հարցը մատնել է անտարբերության: Նա նշեց, որ օրինակ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ բոլոր հարցերին անդրադարձ է կատարված շատ հստակ ժամանակացույցով, բայց գերիների հարցին անդրադարձել են շատ ընդհանուր տերմինաբանությամբ: «Գերիներին մատնել են անտերության: Եվ շատ զարմանալի է, որ այս պարագայում պետք է սպասել 7 ամիս՝ մինչև հասարակությունից հնչեին այդ հարցերը, մինչև Սերժ Սարգսյանը հստակ բարձրացներ այն հարցը, որը վաղուց է կախված օդում, թե ինչու է այս իշխանությունն այդ աստիճան անտարբեր գերիների ճակատագրի նկատմամբ, որ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեր դրան»,-ասաց Հարությունյանը:
Էդուարդ Շարմազանովն էլ նշեց, որ իրենց խնդիրն է բացել հասարակության աչքերը, որ Փաշինյանն անկարող է արդյունավետորեն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստանի քաղաքացիներին:
«Նա չի կարող մեր անվտանգությունն ապահովել, նա խոստացել է խաղաղություն, բերել է պատերազմ: Խոստացել է սեր և հանդուրժողականություն, բերել է սև ու սպիտակի պայքար»,-ասաց Շարմազանովը:

Блок «Честь имею» делает все, чтобы ослабить общественное напряжение: Давид Арутюнян
Блок «Честь имею» обращает внимание на напряженность во время предвыборной кампании и призывы к насилию, звучащие со стороны действующей власти. Его члены уверяют, что они делают все возможное, чтобы не нагнетать общественную напряженность. Как сообщает Арменпресс, такое мнение выразили члены блока на пресс-конференции, проходящей в рамках предвыборной кампании.
Давид Арутюнян затруднился назвать кампанию действующей власти цивилизованной. По его словам, рейтинг и. о. премьера и действующего правительства падает. «Думаю, никто не сомневается в том, что рейтинг уже падает. Во время каждой встречи он высказывает мысли, которые вызывают десятки новых вопросов. Каждый раз он пытается нейтрализовать это, озвучивая призывы к насилию и т. д», - сказал Арутюнян.
На вопрос, что делает блок «Честь имею», чтобы общественная напряженность не накалялась до такой степени, он сказал. «Мы делаем все возможное, чтобы не допустить эскалации. Если вы обратите внимание на нашу кампанию, на слова наших лидеров, вы никогда не услышите призывов к насилию или к мести. Более того, на данный момент я не слышал подобного призыва к мести и со стороны лидеров блока «Айастан». Мы делаем все возможное, чтобы этого не произошло. Призыв к насилию носит односторонний характер, правящая сила сегодня распространяет атмосферу ненависти».
Ссылаясь на замечание журналиста, что предложение третьего президента Армении Сержа Саргсяна об обмене сына и. о. премьер-министра на пленных подверглось критике, Арутюнян выразил мнение, что нынешнее правительство не озабочено вопросом пленных, им эта проблема безразлична. Он отметил, что, например, в заявлении от 9 ноября все вопросы рассматривались с соблюдением очень четкого графика, но проблема заключенных рассматривалась в очень общих чертах. «Пленные были брошены. И удивительно, что в данном случае нам пришлись прождать 7 месяцев, прежде чем эти вопросы были подняты общественностью, пока Серж Саргсян четко не поставил вопрос, который давно висит в воздухе, почему этому правительству так безразлична судьба заключенных, на что и ответил Никол Пашинян», - сказал Арутюнян.
Эдуард Шармазанов заявил, что их задача - обществу открыть глаза на то, что Пашинян не может представлять Республику Армения и граждан Армении.
«Он не может обеспечить нашу безопасность, он обещал мир, но принес войну. Он обещал любовь и терпимость, но принес борьбу между белыми и черными», - сказал Шармазанов.