Կոմունիկացիաների բացման կողմնակից ենք. Քոչարյանն անդրադարձավ Մեղրին հանձնելու, միջանցքի մասին խոսակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» դաշինքը կողմ է, որ տարածաշրջանում կոմունիկացիաները բացվեն, սակայն կտրականապես դեմ է «միջանցքի» տրամաբանությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց «Հայաստան» դաշինքի ցուցակը գլխավորող, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Ագարակում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը, որտեղ էլ տրվում է դաշինքի նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկը:
Ելույթի ընթացքում, ի թիվս տարաբնույթ այլ հարցերի, Քոչարյանը ևս մեկ հարց բարձրացրեց. «Հասկանում եմ, որ բոլորիդ մտքում անընդհատ պետք է պտտվի, պետք է ասեք՝ սա այն Քոչարյանը չէ՞, որ 15 տարի է Մեղրին հանձնում է- հանձնում է, այդպես էլ չհանձնեց»:
Նա իր կողմից Մեղրին հանձնելու մտադրության վերաբերյալ խոսակցությունները համարեց հակաքարոզչություն՝ հորդորելով չհավատալ բացարձակ ստերի, հայրենիքի հող հանձնելու մեջ մեղադրելով գործող իշխանությանը: «Հիմա ինձ մեղադրողները քննարկում են Մեղրիի միջանցքի հարց»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը՝ Քոչարյանն ասաց. «Դաշինքը, մենք, այո, կոմունիկացիաների բացման կողմնակից ենք: Եվ նորմալ չէ, եթե ասենք, որ դեմ ենք, որ երկաթուղին աշխատի, ճանապարհներն աշխատեն. իհարկե կողմ ենք: Բայց ինձ շատ է մտահոգում այդ միջանցք բառը, որովհետև ես գիտեմ, թե Ադրբեջանն ինչ է հասկանում այդ «միջանցքի» տակ, ես գիտեմ, թե Թուրքիան ինչ է պատկերացնում «միջանցքի» տակ»:
Ըստ Քոչարյանի՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի պատկերացմամբ՝ դա նշանակելու է ՀՀ սուվերենության որոշակի սահմանափակում՝ այդ միջանցքի վրա և իրենց ազդեցության ինչ-որ լծակների ֆիքսումը նույն այդ միջանցքների վրա: Նա դա անթույլատրելի համարեց: Այսպիսով` դաշինքը կողմ է, որ ճանապարհները բացվեն: «Բայց սրանից ոչ ավելը, քանի որ ավելին պրոբլեմային է»,-ասաց նա:
Քոչարյանը մատնանշեց հատկապես երկրի առջև ծառացած երկու խնդիր՝ անվտանգային հարցերը և տնտեսական իրավիճակը: Ըստ նրա՝ երկրում տնտեսական վիճակը գահավիժում է, գործազրկությունն աճում է, այս ամենից բխում է արտագաղթի տագնապալի աճ:
«Սա ահազանգ է, որ մենք բոլորս ինչ-որ բան պետք է անենք: Սա այն վիճակն է, երբ ձեզանից յուրաքանչյուրն իր անելիքն ունի հունիսի 20-ին՝ կանգնեցնել այս վիճակը, փոխել այն մարդկանց, այն քաղաքական թիմը, որը երկիրը հասցրել է այս վիճակի և ընտրել նրանց, որոնք ձեր կարծիքով ի վիճակի են երկիրն այս փոսից, ճգնաժամից հանել: Մենք առաջարկում ենք մեզ: Մենք դիմում ենք ձեզ և ասում, որ մենք այն ուժն ենք, այն միավորն ենք, որն ունի փորձ, գիտելիքներ, որն արդեն երկու անգամ՝ մեկ անգամ Ղարաբաղում, մեկ անգամ Հայաստանում, ապացուցել է, որ կարող է իրավիճակ փոխել: Եվ, եթե դուք ձեր վստահության քվեն տաք մեզ, ապա վստահ եղեք, որ ամեն ինչ լավ է լինելու և մենք գնալու ենք դեպի ուժեղ Հայաստան»,-ասաց Քոչարյանն ու հորդորեց գնալ ընտրատեղամաս և քվեարկել 24 համարի օգտին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել էր, որ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով քննարկումներում Հայաստանի կառավարությունը «միջանցքային տրամաբանության» որևէ հարց չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու:

Мы сторонники разблокирования коммуникаций: Кочарян о разговорах о сдаче Мегри и о «коридоре»
Блок «Айастан» выступает за разблокирование коммуникаций в регионе, но категорически против логики «коридора». Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян, возглавляющий список блока «Айастан», на встрече с избирателями в Агараке, где проходит предвыборная кампания блока.
В ходе своего выступления Кочарян среди множества других вопросов коснулся и вопроса сдачи Мегри. «Я понимаю, что все вы, должно быть, если и не говорите, то думаете, не тот ли это Кочарян, который 15 лет назад сдавал Мегри, и не сдал?».
Он эти слухи о его намерении отдать Мегри назвал антипропагандой, призвал не верить абсолютной лжи, а в сдаче Родины обвинил нынешнее правительство.
«Сейчас мои обвинители обсуждают Мегринский коридор», - сказал он.
Кочарян сказал, что они за разблокировку транспортных коммуникаций. «Да, мы, блок «Айастан» выступаем за открытие коммуникаций. И говорить о том, что мы против работы железной дороги, работы дорог, - это ненормально. Конечно, мы - за. Но меня очень беспокоит слово «коридор», потому что я знаю, что Азербайджан подразумевает под «коридором», я знаю, что Турция подразумевает под «коридором».
По словам Кочаряна, в глазах Турции и Азербайджана это будет означать определенное ограничение суверенитета Армении, фиксацию рычагов своего влияния на этих дорогах. Он считает это недопустимым. Таким образом, блок выступает за открытие дорог. «Но не более того, потому что более будет проблематичным», - сказал он.
Кочарян особо выделил две проблемы, стоящие перед страной: вопрос безопасности и экономическое положение. По его словам, экономическая ситуация в стране ухудшается, безработица растет, все это приводит к тревожащему росту эмиграции.
«Это сигнал, что нам всем нужно что-то делать. Это ситуация, когда каждому из вас есть что сделать 20 июня: остановить эту ситуацию, поменять людей, политическую команду, которая довела страну до этого состояния, выбрать тех, кто, по вашему мнению, способен вызволить страну этой дыры, из этого кризиса. Мы предлагаем, мы обращаемся к вам и говорим, что мы сила, которая имеет опыт, знания, которая уже дважды доказала, один раз в Карабахе, один раз в Армении, что может изменить ситуацию. «Если вы дадите нам вотум доверия, можете быть уверены, что все будет хорошо, мы войдем в сильную Армению», - сказал Кочарян и призвал пойти на избирательные участки и проголосовать за номер 24.
Ранее исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян заверил, что правительство Армении в обсуждениях по разблокированию транспортного сообщения не обсуждало, и не будет обсуждать какой-либо вопрос «коридорной логики».