Իցհակ Հերցոգին ընտրեցին Իսրայելի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի համար հրեական գործակալության՝ «Սոհնուտ»-ի ղեկավար Իցհակ Հերցոգը հունիսի 2-ին ընտրվել Է հրեական պետության 11-րդ նախագահ, Կնեսետի (խորհրդարանի) լիագումար նիստի ընթացքում հայտնել Է պալատի խսնակ Յարիվ Լեւինը: Նիստերի դահլիճից հեռարձակումը վարում Է Իսրայելի խորհրդարանական հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Իսրայելի Kan պետական ռադիոկայանը հայտնում Է, որ Հերցոգի օգտին առաջին փուլում քվեարկել Է 120 պատգամավորներից 87-ը՝ հաղթանակի համար անհրաժեշտ 61 նվազագույնի դեպքում: Նախագահի պաշտոնում Հերցոգը Ռեուվեն Ռիվլինին կփոխարինի հուլիսի առաջին տասնօրյակի վերջում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ицхака Герцога избрали президентом Израиля
Глава Еврейского агентства для Израиля "Сохнут" Ицхак Герцог избран в среду 11-м президентом еврейского государства, сообщил в ходе пленарного заседания Кнессета (парламента) спикер палаты Ярив Левин. Трансляцию из зала заседаний ведет израильский парламентский телеканал,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Государственное израильское радиоKanсообщает, что за Герцога проголосовали в первом туре 87 из 120 депутатов при необходимом для победы минимуме в 61. Герцог сменит на президентском посту Реувена Ривлина в конце первой декады июля.