ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդիի՝ Պաղեստինին եւ Իսրայելին նվիրված բաց նիստը կարող է տեղի ունենալ մայիսի 14-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թունիսը, Նորվեգիան եւ Չինաստանը ներկայացրել են ամենամոտ ժամանակներս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) բաց նիստի անցկացման պահանջ՝ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում լարվածության Էսկալացիայի քննարկման համար: Մայիսի 12-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Անվտանգության խորհրդի մի աղբյուր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չինաստանը, Թունիսը եւ Նորվեգիան պահանջել են մայիսի 14-ին անցկացնել բաց նիստ՝ նվիրված Պաղեստինի եւ Իսրայելի շուրջն ստեղծված իրադրությանը,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը:- Որոշումն ամենամոտ ժամանակներս կընդունվի Անվտանգության խորհրդի նախագահի կողմից, ընթացիկ ամսում դա Չինաստանն Է»:
ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն մայիսի 10-ին եւ 12-ին կայացած նիստերի արդյունքներով չի կարողացել համաձայնեցնել Պաղեստինի եւ Իսրայելի միջեւ հակամարտության սրման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության տեքստը: Ինչպես ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ԱԽ-ի դիվանագիտական աղբյուրները, միասնական հայտարարի չի հաջողվում գալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշման պատճառով:
Մայիսի 10-ից իսրայելական բանակը եւ Գազայի հատվածի պաղեստինյան խմբավորումները փոխանակում են հարվածներ, որոնք հետեւել են Արեւելյան Երուսաղեմում Ալ Աքսա մզկիթի մոտ տեղի ունեցած անկարգություններին, որտեղ տուժել Է ավելի քան 700 պաղեստինցի:

Открытое заседание СБ ООН по Палестине и Израилю может пройти 14 мая
Тунис, Норвегия и Китай подали запрос на проведение в ближайшее время открытого заседания Совета Безопасности ООН для обсуждения эскалации напряженности в зоне палестино-израильского конфликта. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду ТАСС источник в Совбезе.
"Китай, Тунис и Норвегия запросили проведение в пятницу открытой встречи по ситуации вокруг Палестины и Израиля, - сказал собеседник агентства. - Решение будет принято в ближайшее время председателем СБ, в текущем месяце это Китай".
Совбез ООН по итогам состоявшихся в понедельник и среду заседаний не смог согласовать текст совместного заявления по обострению конфликта между Палестиной и Израилем. Как сообщили ТАСС дипломатические источники в СБ, к единому знаменателю не удается прийти из-за позиции США.
С понедельника израильская армия и палестинские группировки в секторе Газа обмениваются ударами, которые последовали забеспорядками у мечети Аль-Акса в Восточном Иерусалиме, где пострадали более 700 палестинцев.