Հնդկաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը մոտեցել է 20 միլիոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի առողջապահության եւ ընտանիքի բարեկեցության նախարարությունն անցած օրն արձանագրել Է կորոնավիրուսով ախտահարման 368 147 դեպք, համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում վարակվածների ընդհանուր թիվը երկրում հասել Է 19 925 604-ի: Ինչպես մայիսի 3-ին պաշտոնական կայքում հայտնել Է գերատեսչությունը, կորոնավիրուսային վարակի հետ կապված մահացու վախճանների քանակը 324 ժամում ավելացել Է 3 417-ով եւ կազմել 218 959, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հիվանդացության օրական ցուցանիշը փոքր-ինչ նվազել Է. նախօրյակին արձանագրվել Էր 392 488 նոր դեպք, իսկ մայիսի 1-ին՝ 401 993, ինչը դարձել Է համաշխահային ռեկորդ համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում: Ապաքինված հիվանդների քանակը մեկ օրում աճել Է 300 732-ով՝ մինչեւ 16 293 003:
Ապաքինման ազգային գործակիցը մայիսի 3-ի առավոտվա դրությամբ կազմում Է հիվանդացածների ընդհանուր թվի 81,77 տոկոսը: Այդ ցուցանշը Հնդկաստանում արդեն երկրորդ ամիսն Է, ինչ անընդհատ նվազում Է. ապրիլի 27-ին այն կազմել Է 82,54 տոկոս, ապրիլի 15-ին՝ 88,31 տոկոս, մարտի վերջին՝ այն հավասար Էր 94,58 տոկոսի:
Բուժման մեջ Է գտնվում կորոնավիրուսով 3 413 642 հիվանդ, ինչը 63 998-ով ավելի Է, քան մեկ օր առաջ: Երկրում վերջին 24 ժամում կորոնավիրուսային վարակի դեմ պատվաստում Է արել 1 210 347 քաղաքացի, պատվաստված քաղաքացիների ընդհանուր թիվը կազմել Է 157 198 207: Հնդկաստանը մնում Է աշխարհի առաջատարներից մեկը բնակչության պատվաստման արագության գծով, նշում Է առողջապահության նախարարությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Общее число заразившихся коронавирусом в Индии приблизилось к 20 млн
Министерство здравоохранения и благосостояния семьи Индии зафиксировало за минувшие сутки 368 147 случаев инфицирования коронавирусом, общее число заразившихся за все время эпидемии в стране достигло 19 925 604. Как сообщило в понедельник ведомство на официальномсайте, количество летальных исходов, связанных с коронавирусной инфекцией, возросло за 24 часа на 3 417 и составило 218 959.
Суточный показатель заболеваемости несколько снизился: накануне было зафиксировано 392 488 новых случаев, а 1 мая - 401 993, что стало мировым рекордом за все время пандемии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Количество выздоровевших пациентов возросло за сутки на 300 732, до 16 293 003. Национальный коэффициент выздоровления на утро понедельника составляет 81,77% от общего числа заболевших. Этот показатель в Индии непрерывно снижается уже второй месяц: 27 апреля он составлял 82,54%, 15 апреля - 88,31%, а в конце марта он был равен 94,58%.
На лечении находятся 3 413 642 пациента с коронавирусом, что на 63 998 больше, чем сутками ранее.
Прививку от коронавирусной инфекции в стране за последние 24 часа сделали 1 210 347 граждан, общее число привитых граждан составило 157 198 207. Индия остается одним из мировых лидеров по скорости вакцинации населения, указывает Минздрав.