Երևանի քաղաքապետարանը դատապարտում է Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը դատապարտում է Հալաբյան և Մարգարյան փողոցների միջանկյալ զբոսայգու տարածքում տեղադրված Հնդկաստանի հոգևոր առաջնորդ, քաղաքական գործիչ Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պղծումը:
«Մենք դատապարտում ենք այս արարքը: Ցավում ենք, որ գուցե հանրային գործունեություն ծավալելու հավակնություն ունեցող մարդիկ են իրենց վարքագծով, ինչպես նաև չի բացառվում, որ նաև ուղղակի կոչերով նպաստել են այս նողկալի արարքի կատարմանը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին ասաց Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ իրավապահները համարժեք գնահատական կտան կատարվածին:
ՀՀ ոստիկանությունը ստուգել է դեպքի վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հրապարակումները: Արձանն ու պատվանդանը վնասված են: Մաշտոցի բաժնում նյութեր են նախապատրաստվում:
Մահաթմա Գանդիի արձանը տեղադրելու որոշումը Երևան քաղաքի ավագանին կայացրել էր 2020 թվականի ապրիլի 28-ին: Որոշման կայացումից և արդեն 2021 թվականին արձանի տեղադրումից հետո հասարակական որոշ գործիչներ բողոքում էին նրա արձանը տեղադրելու դեմ՝ Գանդիին անվանելով հակահայ գործիչ:

YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. The Yerevan City Hall condemns the desecration of the Mahatma Gandhi statue, Mayor Hayk Marutyan’s spokesperson Hakob Karapetyan told ARMENPRESS.
“We condemn this act,” he said.
Karapetyan expressed hope that law enforcement agencies will give an appropriate assessment to the vandalism.
Yerevan police earlier said they are investigating the vandalism which targeted the statue of Mahatma Gandhi in the Armenian capital.
The statue has been damaged in the incident, police told ARMENPRESS. “Materials are now being filed at the police precinct.”
The statue of the leader of India’s independence movement stands in a park at the Halabyan-Margaryan intersection.