Արցախի ԱԺ-ն ողջունել է Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը ողջունել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Խորին երախտագիտությամբ ողջունում ենք ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի` ապրիլքսանչորսյան իր ուղերձում Հայոց ցեղասպանություն եզրույթի կիրառումը, որով նա փաստորեն պաշտոնապես ճանաչել է 20-րդ դարի սկզբին հայերի հանդեպ իրագործած մեծագույն ոճրագործությունը։
ԱՄՆ նախագահի այս քայլը որակվում է որպես պատմական արդարության և ճշմարտության վերականգնում, մարդու իրավունքների և բարձրագույն արժեքների, մարդասիրական սկզբունքների վերահաստատում։ Կարծում ենք` եթե գերտերությունների ղեկավարները ժամանակին դատապարտեին հայերի նկատմամբ իրականացրած մեծ եղեռնը, Ադրբեջանն ու Թուրքիան չէին հանդգնի իրագործել Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ոճրագործ ծրագիրը, որը ոչ այլ ինչ է ,քան 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության շարունակություն։ Համոզված ենք, որ այս և նմանօրինակ հայտարարությունները կկանխեն նոր ցեղասպանությունները։
Առ այսօր Սփյուռքում ապրող հայրենազուրկ հայերի սեփականության իրավունքի դատական հայցերը ԱՄՆ-ում չէին բավարարվում ցեղասպանության չճանաչված լինելու պատրվակով։ Կարծում ենք ՝սփյուռքի մեր հայրենակիցների այս իրավունքը ևս վերականգնվեց։
Չնայած Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունները մերժում և դատապարտում են Բայդենի հայտարարությունը, այնուամենայնիվ այն արդեն իրողություն է, և ոչինչ փոխել չի լինի»։

Парламент Арцаха приветствовал признание Джо Байденом Геноцида армян
Национальное собрание Республики Арцах приветствовало признание Геноцида армян президентом США Джо Байденом. Как сообщает «Арменпресс», Национальное собрание Арцаха распространило заявление, которое мы приводим ниже.
“Мы с глубокой благодарностью приветствуем использование президентом США Джо Байденом в своем послании 24 апреля термина “Геноцид армян”, чем он, по сути, официально признал величайшее злодеяние, совершенное против армян в начале 20 века.
Этот шаг президента США квалифицируется как восстановление исторической справедливости, истины, подтверждение высших ценностей прав человека и гуманитарных принципов. Мы думаем, что если бы лидеры сверхдержав в свое время осудили бы Геноцид армян, Азербайджан и Турция не осмелились бы осуществить преступный план истребления народа Арцаха, который является не чем иным, как продолжением Геноцида армян 1915 года. Убеждены, что подобные заявления предотвратят новые геноциды.
По сей день иски о правах на собственность армян, лишившихся Родины и проживающих в диаспоре в США, не удовлетворены под предлогом непризнания геноцида. Мы считаем, что это право наших соотечественников диаспоры будет восстановлено.
Хотя военно-политические власти Турции и Азербайджана отвергают и осуждают заявление Байдена, это уже реальность, которую не изменить”.