ԱՄՆ-ը մտադիր չԷ դիտորդի դերին վերադառնալ Սիրիային նվիրված Աստանայի ձեւաչափով հանիդիպումներում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն առայժմ չի պլանավորում որպես դիտորդ մասնակցել Աստանայի ձեւաչափով Սիրիային նվիրված միջազգային հանդիպումներին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 21-ին կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտնել Է Ղազախստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ուիլյամ Մոզերը:
«Մենք կարծում ենք, որ Սիրիայի հակամարտության կարգավորման համար ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ժնեւի գործընացն ամենահարմար տարբերակն Է: Այդ պատճառով մենք այժմ չենք ցանկանում դիտորդ լինել մյուս գործընթացում»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ԱՄՆ-ը պլանավորում Է արդյոք որպես դիտորդ վերադառնալ Սիրիային նվիրված միջազգային հանդիպումներին: Սպասվում Է, որ Աստանայի ձեւաչափով հերթական կոնսուլտացիաները Նուր Սուլթանում կկայանան ընթացիկ տարվա կեսերին:
Այդ ձեւաչափով 15-րդ միջազգային հանդիպումը տեղի Է ունեցել փետրվարի 16 – 17-ը Սոչիում: Հանդիպման արդյունքներով Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրները (Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Իրանը) համատեղ հայտարարության մեջ հավաստել են Սիրիայի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հաստատուն կողմնակցությունը եւ համաձայնության են եկել միասին շարունակելու պայքարն ահաբեկչության դեմ Արաբական Հանրապետության տարածքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США не намерены возвращаться к роли наблюдателя на встречах по Сирии в астанинском формате
США пока не планируют участвовать в качестве наблюдателей в международных встречах по Сирии в астанинском формате. Об этом сообщил в среду на пресс-конференции американский посол в Казахстане Уильям Мозер.
"Мы думаем, что для урегулирования конфликта в Сирии женевский процесс под эгидой ООН - самый подходящий вариант. Из-за этого мы сейчас не хотим быть наблюдателем в другом процессе", - сказал он, отвечая на вопрос, планируют ли США вернуться в качестве наблюдателя на международные встречи по Сирии,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ожидается, что очередные консультации в астанинском формате состоятся в Нур-Султане в середине текущего года.
15-я международная встреча в таком формате прошла в Сочи 16-17 февраля. По ее итогам страны - гаранты астанинского процесса (Россия, Турция и Иран) в совместном заявлении подтвердили неизменную приверженность суверенитету и территориальной целостности Сирии и договорились вместе продолжать борьбу с терроризмом на территории арабской республики.