Ում մենք չենք կարողացել դատել, դուք կարող եք ձեր քվեարկությամբ դատել. Փաշինյանը՝ ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդին հորդորեց սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին իրենց քվեարկությամբ դատել նրանց, որոնց, ժողովուրդը կարծում է՝ իշխանությունը չի կարողացել դատել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Վայոց ձորի մարզ կատարած այցի շրջանակում Ռինդ համայնքում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը:
Փաշինյանը նախ անդրադարձավ քննադատություններին, որ Հայաստանում դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները ձախողվել են: «Մարդիկ այդ հարցը բարձրացնելիս՝ ասում են՝ ինչո՞ւ է այն մեկը ազատության մեջ: Ես ուզում եմ ձեզ հիշեցնել մի շատ կարևոր բան, մենք 2018-ի հեղափոխության ժամանակ ասել ենք, որ հեղափոխությունից հետո վենդետա չի լինելու, լինելու է արդարադատություն և արդարություն: Մենք կարո՞ղ ենք ասել, որ այսօր Հայաստանում լիարժեք կա արդարադատություն և արդարություն` ոչ, ցավոք սրտի, չենք կարող ասել»,-ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ արդարության և արդարադատության անկյունաքարային բանաձևը հետևյալն է՝ ավելի լավ է մեղավորը մնա ազատության մեջ, քան անմեղ մարդը հայտնվի բանտում: Փաշինյանը սա շատ կարևոր սկզբունք համարեց: «Քանի որ մեղավորին, երբ էլ լինի, կբռնես ու պատասխանատվության կենթարկես, և ի վերջո արդարադատությունը կհաղթի: Բայց, եթե անմեղին 5 տարի բանտ նստեցնես, հետո պարզվի, որ նա անմեղ է, այդ 5 տարին էլ հետ չես բերի, իր համար այլևս արդարությունը վերականգնելու հնարավորություն չի լինի»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա շեշտեց, որ ՀՀ-ում երրորդ հանրապետության պատմության մեջ ամենաքիչ կալանավորված և դատապարտված անձը կա: Այսինքն՝ Հայաստանի բանտերում երբեք ավելի քիչ մարդ չի եղել, քան այսօր: «Մենք կարող ենք ասել, որ ոչ բոլոր մեղավորներն են այսօր բանտում, բայց այսօր ՀՀ-ում անմեղ մարդիկ չկան բանտում: Որովհետև մենք հավատարիմ ենք եղել ձեր առաջ ստանձնած մեր պարտավորություններին. մենք ասել ենք, որ վենդետա չի լինելու, չի եղել ՀՀ-ում վենդետա ու չկա: Մենք ասել ենք, որ կառուցելու ենք անկախ դատական համակարգ, և կառուցում ենք հիմա, այո, դա դժվար ճանապարհ է, առաջինը մենք ենք տուժում դրա ձեռքից: Բայց մենք ուզում ենք, որ մեր երկրում ինստիտուտները կայանան»,-ասաց նա:
Փաշինյանը նաև վստահեցրեց, որ այսօր Հայաստանում համակարգված կոռուպցիա չկա՝ համոզմունք հայտնելով, որ դա պարզապես հայտարարություն չէ, այլ մարդիկ տեսնում են, գիտեն: Նա նաև նկատեց, որ մարդիկ շատ արդար հարց են բարձրացնում, որ այսինչին, այնինչին չկարողացան դատել առնվազն մինչև հիմա: Հիշեցրեց, որ առաջիկայում Հայաստանում լինելու են խորհրդարանական ընտրություններ: Դիմելով ժողովրդին՝ նա ասաց. «Ում, որ մենք չենք կարողացել դատել, դուք ինքներդ կարող եք ձեր քվեարկությամբ դատել: Դա էլ է դատ: Ձեր կարծիքով` ում պետք է դատեինք ու չենք դատել, ուշանում է դա, 2021-ի հունիսի 20-ին ձեզնից յուրաքանչյուրը կարող է դատել: Մեզ էլ կարող եք դատել, մյուսներին էլ կարող եք դատել: Եվ ես համոզված եմ, որ հայ ժողովուրդն արդար կդատի»,-ասաց Փաշինյանը:

Кого мы не осудили, осудите вы — своим голосованием. Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал народ судить своим голосованием на предстоящих внеочередных парламентских выборах тех, кого, по мнению народа, правительство не смоглоосудить.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на встрече с жителями общины Ринд в рамках своего визита в Вайоцдзорскую область.
Пашинян сначала сослался на критику о провале реформы судебной системы в Армении. «Люди поднимают этот вопрос, говорят: почему этот или тот на свободе? Я хочу напомнить вам одну очень важную вещь: мы говорили во время революции 2018 года, что после революции не будет вендетты, будет только справедливость. А можно ли сказать, что сегодня в Армении полная справедливость? Справедливости нет, к сожалению, мы этого не можем утверждать», - сказал премьер.
Он отметил, что «краеугольным камнем справедливости» является следующее: лучше, чтобы виновные остались на свободе, чем невиновные сидели в тюрьме. Пашинянпосчитал это очень сильным принципом. "Поскольку рано или поздно преступник будет пойман и предан суду, и в конечном итоге справедливость восторжествует. Но если посадить невиновного на 5 лет, а потом окажется, что он невиновен, то эти 5 лет назад не вернешь, у него не будет возможности восстановить справедливость», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что в истории Третьей республики Армения меньше всего арестованных и осужденных. Другими словами, в армянских тюрьмах никогда не было меньше людей, чем сегодня.
«Можно сказать, что не все виновные сегодня находятся в тюрьмах, но сегодня в Армении в тюрьмах нет и ни в чем неповинных людей. Потому что мы были верны своим обязательствам перед вами. Мы сказали, что вендетты в Армении не будет, и вендетты в Армении нет. Мы сказали, что построим независимую судебную систему, и ее мы строим сейчас. Да, это трудный путь, и мы первые от этого страдаем. Но мы хотим, чтобы институты в нашей стране состоялись», - сказал он.
Пашинян также заверил, что сегодня в Армении нет системной коррупции, выразив убежденность, что это не просто заявление, а люди сами это видят, знают. Он отметил, что люди ставят очень справедливый вопрос, что они не могли осудить того или этого - по крайней мере, до сих пор. Он напомнил, что в ближайшее время в Армении состоятся парламентские выборы. Обращаясь к народу, он сказал: «Кого мы не смогли осудить, вы можете осудить сами — своими голосами. Это тоже суд. По вашему мнению, кого мы должны были судить, но не осудили, 20 июня 2021 года каждый из вас может осудить. Вы можете судить и нас, вы можете судить и других. И я уверен, что армянский народ будет судить по справедливости», - сказал Пашинян.