ԱՄՆ-ը Գերմանիայում 500-ով կավելացնի է իր զորակազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը պատրաստվում Է Գերմանիայի տարածքում իր ռազմական ներկայությունն ավելացնել 500-ով: Ապրիլի 13-ին այդ մասին հայտարարել Է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Անեգրետ Կրամպ Կարենբաուերն՝ ամփոփելով Բեռլինում ամերիկացի իր պաշտոնակից Լլոյդ Օսթինի հետ կայացած բանակցությունների արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԳԴՀ-ում զորքերը կուժեղացվեն 500 զինվորով: Դա համախմբվածության ուժեղ նշան Է»,- ասել Է նա: Նախարարը չի ճշտել, թե ինչ ժամկտեներում կժամանեն զիծառայողները, հատկապես որ ռազմակայանում կտեղաբաշխվեն եւ որոնք կլինեն նրանց խնդիրները:
Նախորդ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասում Էր, որ Վաշինգտոնը ԳԴՀ-ի տարածքում իր զինվորական համակազմի թվաքանակը 34,5 հազարից կկրճատի մինչեւ 25 հազար, եթե Բեռլինը չվճարի նրանց տեղաբաշխման համար եւ չավելացնի պաշտպանության ծախսերը՝ ՆԱՏՕ-ի շրջանակում համաձայնություններին համապատասխան: Գործող նախագահ Ջո Բայդենն այդ պլաններից հրաժարվել Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США увеличат свой контингент в Германии на 500 человек
США собираются увеличить военное присутствие на территории ФРГ на 500 человек. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом заявила во вторник министр обороны Германии Аннегрет Крамп-Карренбауэр по итогам переговоров в Берлине с коллегой из США Ллойдом Остином.
"Войска в ФРГ будут усилены на 500 человек. Это сильный знак сплоченности", - сказала она. Министр не уточнила, в какие сроки прибудут военнослужащие, на какой именно базе они будут дислоцированы и что будет входить в их задачи.
Предыдущий президент США Дональд Трамп говорил, что Вашингтон сократит численность своего воинского контингента на территории ФРГ с 34,5 тыс. до 25 тыс. человек, если Берлин не заплатит за их размещение и не увеличит расходы на оборону в соответствии с договоренностями в рамках НАТО.Действующий президент Джозеф Байден от этих планов отказался.