Թուրքիան կարող Է Ռուսաստանի հետ համաձայնագիր ստորագրել տիեզերական ճյուղում համագործակցության շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան մոտ ժամանակներս կարող Է Ռուսաստանի հետ համաձայնագիր ստորագրել տիեզերական ոլորտում համագործակցության շուրջը: Ապրիլի 5-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել Է Թուրքիայի Տիեզերական գործակալության ղեկավար Սերդար Հուսեյն Յըլդըրիմը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք երկկողմ հարաբերություններ ենք կառուցում երկրների հետ եւ բազմաթիվ հարաբերություններ միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք մենք սահամենել ենք մեր նպատակներին համապատասխան: Հաշվի առնելով, որ մենք արդեն աշխատում ենք տարբեր երկրների հետ, այդ թվում Ռուսաստանի հետ համագործակցության ընդհանուր պայմանների վրա, մենք պլանավորում ենք (համաձայնագիր) ստորագրել մոտ ժամանակներս»,- ընդգծել Է Յըլդըրիմը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին:
«Տիեզերքի յուրացումը շատ բարդ եւ թանկ արժեցող աշխատանք Է, որը պահանջում Է բարձր տեխնոլոգիաներ, ուստի միջազգային համագործակցությունը շատ կարեւոր դեր Է խաղում այդ բնագավառում: Միջազգային մակարդակում մեր նպատակը կայուն գործընկերային հարաբերությունների հաստատումն Է տարածաշրջանային գործընկերների՝ մեր հարեւանների հետ: Ինչ վերաբերում Է Ռուսաստանին, ապա մենք մեծ հնարավորություններ ունենեք տիեզերական գործունեության շատ ոլորտներում: Մենք ենթադրում ենք, որ կկարողանանք առաջ շարժվել շատ ավելի արագ, եթե կարողանանք կառուցել կայուն գործընկերային հարաբերություններ՝ հիմնված փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքների վրա»,- հայտարարել Է նա:

Турция с Россией может подписать соглашение о сотрудничестве в космической сфере
Турция с Россией в ближайшее время может подписать соглашение о сотрудничестве в космической сфере. Как сообщает Арменпресс, об этом 5 апреля Агентству ТАСС сообщил глава Турецкого космического агентства Сердар Хусейн Йылдар.
“Мы строим двусторонние отношения со многими странами и международными организациями, которые мы устанавливаем в соответствии нашим целям. Учитывая, что мы уже работаем с разными странами, в том числе на общих условиях сотрудничества и с Россией, мы планируем в ближайшее время подписать соглашение”, - заявил Йылдырым.
Освоение космоса - очень сложная и дорогостоящая работа, требующая высоких технологий, поэтому международное сотрудничество в этой области играет очень важную роль. Наша цель - на международном уровне установить стабильные партнерские отношения с нашими региональными партнерами о с нашими соседями. Что касается России, то у нас большие возможности по сотрудничеству во многих сферах космической деятельности. Мы верим, что сможем двигаться намного быстрее, если сможем построить стабильное партнерство, основанное на принципах взаимовыгодного сотрудничества”, - сказал он.