Հարցվածների մոտ 41 տոկոսը մտադրված է մասնակցել հունիսի 20-ին իրականացվելիք ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում իրականացված հարցման մասնակիցների 41.2 տոկոսը մտադրված է մասնակցել 2021 թվականի հունիսի 20-ին իրականացվելիք խորհրդարանական ընտրություններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մարտի 31 կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց «GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Արամ Նավասարդյանը նշեց, որ քաղաքացիներին խնդրել են պատասխանել հետևյալ հարցին. արդյոք պատրաստվո՞ւմ են մասնակցել 2021 թվականի հունիսի 20-ին իրականացվելիք խորհրդարանական ընտրություններին:
«Միանշանակ մասնակցելու է» պատասխանել է հարցվածների 41.2 տոկոսը, ավելի շուտ մասնակցելու է 10.7 տոկոսը, ավելի շուտ չի մասնակցելու 15 տոկոսը, միանշնական չի մասնակցելու 15.9 տոկոսը: 17.2 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել այս հարցին»,- ասաց Նավասարդյանը:
Նավասարդյանի խոսքով` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մասին, համաձայն որի 2021 թվականի հունիսի 20-ին ՀՀ-ում նախատեսվում է իրականացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, տեղյակ է հարցվածների 92.5 տոկոսը, իսկ 7.5 տոկոսը տեղյակ չէ:
Քաղաքացիներին խնդրել են պատասխանել նաև հետևյալ հարցին, թե ըստ ձեզ ներկայիս իշխանությունը Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ արդյոք կիրականացնի՞ արդար և թափանցիկ ընտրություններ:
«Միանշանակ «այո» պատասխանել է 35.5 տոկոսը, ավելի շուտ «այո» 9 տոկոսը, ավելի շուտ «ոչ» 13.4 տոկոսը և միանշնական «ոչ» 29.7 տոկոսը: Դրական և բացասական տիրույթում պատասխանները նույն են: Դժվարացել է պատասխանել այս հարցին 13.5 տոկոսը»,- եզրափակեց Նավասարդյանը:

Около 41% опрошенных намерены участвовать в предстоящих 20 июня выборах
В Армении 41,2% опрошенных намерены участвовать в предстоящих 20 июня выборах. Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 31 марта сообщил директор ООО “Эм Пи Джи”, полноправного члена “GALLUP International Association” Арам Навасардян.
Навасарян отметил, что опрашиваемых просили ответить на следующий вопрос - собираются ли они принять участие в парламентских выборах 20 июня 2021 года?
“Однозначно принмут участие” ответили 41,2% опрошенных, “Скорее всего, примут участие” - 10.7%, “Скорее всего, не примут участия” - 15%, “Не примут участия в выборах” - 15,9%.
По словам Навасардяна, о заявлении премьер-министра Армении Никола Пашиняна, согласно которому 20 июня 2021 года в Армении намечаются внеочередные парламентские выборы, знают 92,5% опрошенных, а 7,5% не в курсе.
Граждан попросили ответить также на вопрос о том, проведет ли нынешняя власть под руководством Никола Пашиняна справедливые и прозрачные выборы.
“Однозначно да” ответили 35,5%, “Скорее да” - 9%, “Скорее нет”- 13.4% и “Однозначно нет” – 29,7%. Ответы в положительном и отрицательном диапазоне одни и те же. Затруднились ответить на этот вопрос 13,5%”, - заключил Навасардян.