Հանդիպումերին արձանագրվել է, որ ԱԺ խմբակցությունները դեմ չեն ընտրակարգի փոփոխությանը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ հանդիպումների ընթացքում արձանագրվել է` խորհրդարանական խմբակցությունները արտահերթ ընտրություններից առաջ ընտրակարգի փոփոխության հետ կապված հարցը թողնում են խորհրդարանական մեծամասնության, իշխանության հայեցողությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանին՝ անդրադառնալով անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին, թե վարչապետը հակվա՞ծ է ընտրություններն անցկացնել գործող Ընտրական օրենսգրքով, թե՞ փոփոխված օրենսգրքով:
Վարչապետը նախ հիշեցրեց, որ ընտրությունները տեղի են ունենալու ձեռք բերված քաղաքական պայմանավորվածությունների շրջանակում: Դրանք ձեռք են բերվել Հանրապետության նախագահի, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի, «Իմ քայլ»-ի, նաև արտախորհրդարանական ուժերի հետ քննարկումների արդյունքում:
Ինչ վերաբերում է ընտրական օրենսգրքին՝ Փաշինյանն ասաց. «Ընտրական օրենսգրքի ընտրակարգը պայմանավորվածությունների մաս չի եղել, բայց ես բոլոր քննարկումներում հարց եմ ուղղել մեր գործընկերներին՝ այդ թվում խորհրդարանական, թե իրենք ինչ կարծիքի են ընտրակարգի վերաբերյալ՝ այսինքն` ռեյտինգային ընտրակարգը լինի, թե չլինի: Մեր խոսակցությունների ժամանակ մենք արձանագրել ենք, որ և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը, և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն այս հարցը թողնում են խորհրդարանական մեծամասնության հայեցողությանը, այսինքն՝ իրենք խնդիր չունեն՝ վարկանիշայինը լինի, թե չլինի»:
Նրա խոսքով՝ դրանից հետո խորհրդարանական մեծամասնությունը քննարկումներ ունենալով արտախորհրդարանական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, նաև հաշվի առնելով նախկինում իր ստանձնած հանձնառությունը, որոշում է կայացրել, որ պետք է գնալ ընտրական օրենսգրքի պարզ փոփոխությունների, և ընտրություններն անցկացվեն համամասնական ընտրակարգով՝ այսինքն` առանց վարկանիշային ընտրակարգի:
«Ընտրակարգը պայմանավորվածությունների մաս չէ, բայց հանդիպումերի ժամանակ արձանագրվել է, որ խորհրդարանական խմբակցությունները դեմ չեն ընտրակարգի փոփոխությանը: Ասվել է, որ մենք կողմ չենք քվեարկի, որովհետև չենք ուզում ձեզ հետ կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը, եթե դուք ուզում եք փոխեք, փոխեք, մենք խնդիր չունենք, մենք դրան առնվազն դեմ չենք արտահայտվի»,-ասաց Փաշինյանը:

Фракции НС не против изменения избирательной системы: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверяет, что в ходе встреч было отмечено, что парламентские фракции оставляют вопрос изменения избирательной системы до досрочных выборов на усмотрение парламентского большинства и правительства. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, касаясь вопроса независимого депутата Сергея Багратяна о том, склонен ли премьер-министр проводить выборы в соответствии с действующим избирательным законодательством или будут законодательные изменения.
Премьер-министр сначала напомнил, что выборы пройдут в рамках достигнутых политических договоренностей. Они были достигнуты в результате переговоров с президентом республики, лидером фракции «Процветающая Армения», лидером фракции «Просвещенная Армения», фракцией «Мой шаг», а также с внепарламентскими силами.
Что касается Избирательного кодекса, Пашинян сказал: «Избирательная система не была частью договоренностей, но во всех обсуждениях я спрашивал наших коллег, в том числе парламентариев, что они думают об избирательной системе, то есть, нужна рейтинговая избирательная система или нет. В ходе бесед мы констатировали, что фракция «Процветающая Армения» и фракция« Просвещенная Армения» оставляют этот вопрос на усмотрение парламентского большинства, то есть они не видят проблем в том, будет рейтинговая система или нет».
По его словам, после этого парламентское большинство, проведя обсуждения с внепарламентскими силами и представителями гражданского общества, с учетом своего обязательства, приняло решение внести простые изменения в Избирательный кодекс, провести выборы по пропорциональной системе, т.е. без рейтинговой системы.
«Избирательная система не является частью договоренностей, но в ходе встреч было заявлено, что парламентские фракции не против изменения избирательной системы. Было сказано, что мы не будем голосовать за, потому что не хотим разделять с вами политическую ответственность. Если вы хотите изменить, изменяйте, у нас нет проблем, по крайней мере, мы не будем этому противиться», - сказал Пашинян.