Եվրոպայի երկրներում այժմ COVID-19-ի զոհերի թիվն ավելի է, քան 2020 թվականի նույն ժամանակամիջոցում. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոն նշում Է, որ Երոպայում այն մարդկանց քանակն, ովքեր մահանում են COVID-19-ից, այժմ ավելի բաձր Է, քան անցյալ տարի նույն ժամանակ: Մարտի 18-ին այդ մասին հայտնել Է բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեն Կոպենհագենում կայացած ճեպազրույցում, որը հեռարձակվել Է Facebook-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անցյալ շաբաթ տարածաշրջանում նոր մահերի թիվը գերազանցել Է 900 հազարը: Ամեն շաբաթ տարածաշրջանում ավելի քան 20 հազար մարդ Է մահանում վիրուսի պատճառով: Այն մարդկանց թիվն, ովքեր Եվրոպայում մեռնում են COVID-19-ից, այժմ ավելի բարձր Է, քան անցյալ տարի այս ժամանակ, ինչն արտացոլում Է այդ վիրուսի լան տարածումը»,- նշել Է նա:
Նրա խոսքով, առավել լուրջ իրավիճակ Է ստեղծվել տարածաշրջանի այն մասերում, որոնք այդ հիվանդությունը հաջողությամբ հաղթահարել Էին 2020 թվականի առաջին կիսամյակում: Կենտրոնական Եվրոպայում, Բալկաններում եւ Բալթիկայի երկրներում հիվանդացությունը, հոսպիտալացումները եւ մահացությունն այժմ ամենաբաձրերից մեկն են աշխարհում: Հիվանդացությունը շարունակում Է աճել եւ շարժվում Է դեպի արեւելք:՛ Մենք տեսնում ենք COVID-19-ի դեպքերի թվի երեքշաբաթյա աճ, ըստ որում անցյալ շաբաթ Եվրոպայում արձանագրվել Է ավելի քան 1,2 միլիոն նոր դեպք»,- պարզաբանել Է Կլյուգեն:
Ըստ որում 53 երկրներից կամ տարածքներից 48-ը հայտնել Է մտահոգություն հարուցող բրիտանական B.1.1.7 մանրԷահիմքի մասն, որն աստիճանաբար գերակշռող Է դառնում Եվրոպայում: Այսօրվա դրությամբ տարածաշրջանի 46 երկրներում կատարվել Է պատվաստանյութի ավելի քան 107 միլիոն դեղաչափի ներարկում: 45 երկրներում բնակչության 3 տոկոսը պատվաստման լրիվ շրջան Է անցել, իսկ 23 երկրներից տվյալները ցույց են տալիս, որ առողջապահության աշխատողների 51 տոկոսն ստացել Է պատվաստանյութի թեկուզ մեկ դեղաչափ:
Մինչդեռ 27 երկրներ ներկայումս գտնվում են մասնակի կամ լիակատար մեկուսացման պայմաններում, 21 երկրներ աստիճանաբար թուլացնում են սահմանափակիչ միջոցները: Որոշները դա անում են՝ ելնելով այն ենթադրությունից, թե երկրներում պատվաստման մասշտաբների մեծացումն անհապաղ կհանգեցնի համաճարակաբանական իրավիճակ բարելավման: «Նման ենթադրություններ անելը վաղ Է»,- նախազգուշացրել Է Կլյուգեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ: в странах Европы сейчас число жертв COVID-19 выше, чем в это время в 2020 году
Европейское региональное бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) отмечает, что количество людей, умирающих отCOVID-19 в Европе, сейчас выше, чем в то же время в прошлом году. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил в четверг директор бюро Ханс Клюге на брифинге в Копенгагене, который транслировался вFacebook.
"На прошлой неделе число новых смертей в регионе превысило 900 тыс. человек. Каждую неделю более 20 тыс. человек в регионе гибнут из-за вируса. Число людей, умирающих отCOVID-19 в Европе, сейчас выше, чем в это время в прошлом году, что отражает широкое распространение этого вируса", - отметил он.
По его словам, наиболее серьезная ситуация сложилась в частях региона, которые успешно справились с этой болезнью в первом полугодии 2020 года. В Центральной Европе, на Балканах и в странах Балтии заболеваемость, госпитализации и смертность сейчас - одни из самых высоких в мире.
"Заболеваемость продолжает расти и продвигается на восток. Мы наблюдаем трехнедельный рост числа случаевCOVID-19, при этом на прошлой неделе в Европе было зарегистрировано более 1,2 млн новых случаев", - пояснил Клюге.
При этом 48 из 53 стран или территорий сообщили о вызывающем озабоченность британском штаммеB.1.1.7, который постепенно становится преобладающим в Европе.
На сегодняшний день в 46 странах региона было введено более 107 миллионов доз вакцины. 3% населения в 45 странах прошли полную серию вакцинации, а данные из 23 стран показывают, что 51% работников здравоохранения получили хотя бы одну дозу вакцины.
В то время как 27 стран в настоящее время находятся в условиях частичной или полной изоляции, 21 страна постепенно ослабляет ограничительные меры. Некоторые делают это, исходя из предположения, что увеличение масштабов вакцинации в странах немедленно приведет к улучшению эпидемиологической ситуации."Такие предположения делать рано", - предупредил Клюге.