ԳԴՀ պետնախարարը կարևորել է ԼՂ հակամարտության քաղաքական լուծումը ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Եվրոպայի հարցերով պետական նախարար Միխայել Ռոթը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել ռազմագերիների և անհայտ կորած անձանց հարցերով լիարժեք թափանցիկությամբ համագործակցել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ռոթը գրել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է լիարժեք թափանցիկությամբ համագործակցեն ԿԽՄԿ-ի հետ՝ ռազմագերիների և անհայտ կորած անձանց հարցերով: Տևական խաղաղությունը և հաշտեցումը պահանջում են հակամարտության քաղաքական լուծում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,- գրել է Ռոթը:
Գերմանիայի Եվրոպայի հարցերով պետնախարարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում բախումները դադարել են, սակայն վերքերը դեռ բաց են:

Карабахский конфликт должен быть разрешен под эгидой сопредседателей МГ: Госминистр ФРГ
Государственный министр Федеративной Республики Германии по делам Европы Михаэль Рот по вопросам военнопленных и без вести пропавших призвал Армению и Азербайджан к полноценному сотрудничеству с Международным Комитетом Красного Креста. Как передает «Арменпресс», об этом Рот написал в своем микроблоге в Twitter.
“Армения и Азербайджан по вопросам военнопленных и без вести пропавших полноценно должны сотрудничать с МККК. Продолжительный мир и примирение требуют политического решения конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБС”, - написал Рот.
Госминистр Германии по вопросам Европы отметил, что столкновения в Нагорном Карабахе хотя и прекращены, но раны еще не залечены.