Բայդենը հուսով Է, որ դպրոցների մեծ մասը կբացվի մինչեւ իր նախագահության առաջին 100 օրվա վերջը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների ղեկավար Ջո Բայդենը հույս ունի, որ մինչեւ ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնում իր գտնվելու առաջին 100 օրվա վերջը երկրի տարրական եւ միջնակարգ դպրոցների մեծ մասը կհաջողվի կրկին բացել հաճախելու համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամերիկյան տնտեսության խթանման պլնի ընդունումից հետո եւ ուսուցիչներին եւ դպրոցական աշխատողներին, այդ թվում (դպրոցական) ավտոբուսների վարորդներին պատվաստելու մասին անցայլ ամսին իմ կողմից արված հայտարարության հաշվառմամբ մենք կարող ենք ուժեղացնել ընդգրկուն ջանքերն ամբողջ երկրում՝ նպատամղված այն բանին, որպեսզի անվտանգ վերսկսենք մեր դպրոցների աշխատանքը եւ կատարենք իմ նպատակը բացելու տարրական եւ միջնակարգ դպրոցների մեծ մասը իմ նախագահության առաջին 100 օրվա ընթարքում (մինչեւ մայիսի սկիզբը – ծանոթ. խմբ.)»,- ասել Է նա՝ Սպիտակ տանը հանդես գալով համաքաղաքացիներին հղած հեռուստաուղերձով, որը նվիրված Էր նոր կորոնավիրուսի հարուցած համավարակի պատճառով երկրում սանիտարա-համաճարակաբանական սահմանափակումներ մտցնելու տարելիցին:
«Դա կլինի իմ նոր՝ կրթության նախարարի՝ Միգել Կարդոնայի գլխավոր առաջնահերթությունը»,- հավելել Է Բայդենը: Մարտի 11-ին ավեի վաղ Բայդենն ստորագրել Է համավարակի այմաններում երկրի տնտեսության խթանման միջոցների՝ Կոնգրեսի կողմից հաստատված նոր փաթեթը 1,9 տրիլիոն դոլար ծավալով: Նախաձեռնությունը հենվել Է իր իսկ Բայդենի կողմից առաջարկված նոր կորոնավիրուսի տարածման տնտեսական հետեւանքների հաղթահարման ծրագրի վրա: Միջոցների փաթեթը նախատեսում Է մոտավորապես 400 միլիարդ դոլարի տրամադրում անմիջականորեն համավարակի դեմ պայքարին: Շուրջ 1 տրիլիոն դոլար պետք Է ուղղորդվի բնակչությանն օգնություն ցույց տալուն, մնացածը՝ տնտեսության խթանմանը: Ծրագրի շրջանակում շատ ամերիկացիներ կստանան 1 400 դոլարի չափով միանվագ վճարում: Վերջին տվյալներով ԱՄՆ-ում հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 29,2 միլիոն դեպք, մահացել Է 530,6 հազար մարդ: Երկու ցուցանիշներով Էլ երկիրն զբաղեցնում Է աշխարհում առաջին տեղը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден надеется, что большинство школ откроются до конца первых 100 дней его президентства
Американский лидер Джо Байден рассчитывает, что к концу первых 100 дней его пребывания на посту президента США большую часть начальных и средних школ страны удастся вновь открыть для посещения.
"После принятия плана стимулирования американской экономики и с учетом сделанного мной в прошлом месяце объявления о планах вакцинировать учителей и школьных работников, в том числе водителей [школьных] автобусов, мы можем ускорить масштабные усилия по всей стране, направленные на то, чтобы безопасно возобновить работу наших школ и выполнить мою цель открыть большинство начальных и средних школ за первые 100 дней моего президентства (до начала мая - прим. ТАСС)", - сказал он, выступая в Белом доме с телеобращением к согражданам, которое было приурочено к годовщине введения в стране санитарно-эпидемиологических ограничений из-за пандемии, вызванной новым коронавирусом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это будет главным приоритетом моего нового министра образования - Мигеля Кардоны", - добавил Байден.
Ранее в четверг Байденподписалутвержденный Конгрессом новый пакет мер стимулирования экономики страны в условиях пандемии объемом $1,9 трлн. Инициатива базировалась на предложенной самим Байденом программе по преодолению экономических последствий распространения нового коронавируса. Пакет мер предусматривает выделение приблизительно $400 млрд непосредственно на борьбу с пандемией. Около $1 трлн должно быть направлено на оказание помощи населению, остальное - на стимулирование экономики. В рамках программы многие американцы получат единовременную выплату в размере $1 400.
в США выявлено более 29,2 млн случаев заражения коронавирусом, умерли 530,6 тыс. человек. Страна по обоим показателям занимает первое место в мире.