Նախագահը ստացել է Արտակ Դավթյանին ԶՈՒ ԳՇ պետ նշանակելու միջնորդությունը. որոշում կկայացնի եռօրյա ժամկետում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստացել է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում Արտակ Դավթյանին նշանակելու վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկությունը: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասաց ՀՀ նախագահի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանը: «Նախագահը եռօրյա ժամկետ ունի որոշում կայացնելու»,- ասաց Պետրոսյանը:
Մարտի 10-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջնորդություն է ներկայացրել նախագահ Արմեն Սարգսյանին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում Արտակ Դավթյանին նշանակելու համար:Արտակ Դավթյանը ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնը զբաղեցրել է նաև 2018 թվականի մայիսի 24-ից մինչև 2020 թվականի հունիսի 8-ը: 2020 թվականի հուլիսի 16-ին ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է ՀՀ ԲՏԱՆ ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ։ 2020 թվականի նոյեմբերի 11-ին ազատվել է այդ պաշտոնից: Դավթյանը 2021թ. մարտի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հրամանով նշանակվել էր հատուկ հանձնարարություններով ավագ սպա: Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնավարումը որպես ԳՇ պետ դադարել է մարտի 10-ից:

Президент еще не принял решение об утверждении назначения начальника ГШ, у него на это три дня
Президент Армении Армен Саркисян получил ходатайство премьер-министра Никола Пашиняна о назначении Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения. Об этом в ответ на запрос Арменпресс сказала помощник президента Армении Асмик Петросян.
«У президента есть трехдневный срок для принятия решения», - сказала Петросян.
Премьер-министр Никол Пашинян президенту Армен Саркисяну представил 10 марта ходатайство о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба Вооруженных сил Армении.
Артак Давтян пост начальника Генерального штаба Вооруженных сил занимал с 24 мая 2018 года по 8 июня 2020 года. 16 июля 2020 года решением Премьер-министра он был назначен председателем Военно-промышленного комитета Армении. С этой должности был освобожден 11 ноября 2020 года. Давтян 9 марта 2021 года приказом министра обороны Вагаршака Арутюняна был назначен старшим офицером по особым поручениям.