Ընդդիմադիրների նախաձեռնած ԱԺ խորհրդի նիստը չի կայացել. ԱԺ նախագահը չի եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի խորհրդի նիստը, որը նախաձեռնել էին ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները՝ ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու նպատակով, չի կայացել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ընդդիմադիր պատգամավորները սա գնահատեցին անհարգալից վերաբերմունք ՝ ընդդիմության նկատմամբ:
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը մասնավորապես ասաց «ԱԺ խորհրդի նիստը, որը նշանակված էր 11-ին, չկայացավ, քանի որ առաջինը՝ ԱԺ նախագահը չեկավ ու չբացեց խորհրդի նիստը: Հիմա սա ես գնահատում եմ անհարգալից վերաբերմունք ՝ ԱԺ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների, ԱԺ 1/5-րդի նկատմամբ: ԱԺ նախագահը պարտավոր է խորհրդարանի բնականոն աշխատանքներն ապահովել և հենց հիմա չի ապահովում»,-ասաց Մարուքյանը:
Նրա կարծիքով՝ ԱԺ նախագահը կարող էր գալ, գոնե նիստը բացել, հայտարարել, որ քվորում չկա, քաղաքական որոշում ունեն և չեն ներկայանում: Մարուքյանի խոսքով՝ եթե ԱԺ նախագահը բացեր, նիստը, հայտարարեր, որ քվորում չկա, քվորումը 2 ժամվա ընթացքում բաց կլիներ, և եթե խորհրդի անդամները ներկայանային ու քվորում ապահովվեր, նիստը կարող էր կայանալ: Իսկ հիմա իրենց համար անհասկանալի է՝ չգիտեն, քվորումը բաց է, թե ոչ:
Մարուքյանը վստահեցրեց, որ ընդդիմադիր խմբակցությունները նախաձեռնել են նիստը, որ քաղաքական պրոցեսները փողոցից բերեն քաղաքական ինստիտուտ:
«Բարգավաճ Հայաստան»-ից Արման Աբովյանը ևս վստահեցրեց, որ ընդդիմադիր խմբակցություններն անում են Սահմանադրությամբ նախատեսված բոլոր քայլերը, որ գերլարված իրավիճակը, որ ստեղծվել է երկրում, բերեն ԱԺ: Նրա խոսքով՝ իրենց նախաձեռնած ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում պետք է քննարկեն ստեղծված իրավիճակը, նաև ռազմական դրության չեղարկման հարցը:

Заседание Совета НС, инициированное оппозиционерами, не состоялось: председатель НСне пришел
Заседание Совета Национального собрания Республики Армения, инициированное оппозиционными фракциями “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения” для принятия решения о проведении внеочередного заседания НС, не состоялось. Как сообщает «Арменпресс», оппозиционные депутаты сообщили журналистам, что они это расценивают как неуважительное отношение к оппозиции.
Руководитель “Просвещенной Армении” Эдмон Марукян, в частности, сказал: “Заседание Совета НС, назначенное на 11 часов, не состоялось, поскольку спикер НС не явился и не открыл заседание Совета. Я оцениваю это как неуважительное отношение к двум оппозиционным фракциям Национального собрания, 1/5-й Национального собрания. Спикер НС обязан обеспечить нормальную работу парламента, сейчас он этого не обеспечивает”, - сказал Марукян.
По его мнению, спикер НС мог приехать, хотя бы открыть заседание, объявить, что кворума нет, есть политическое решение или нет его. По словам Марукяна, если спикер НС откроет заседание, объявит об отсутствии кворума, оно откроется в течение 2 часов, при наличии членов совета и наличии кворума заседание может состояться. И теперь им непонятно, есть ли кворум или нет.
Марукян заверил, что оппозиционные фракции инициировали заседание для того, чтобы политические процессы с улицы перенести в политический институт.
Арман Абовян член фракции “Процветающая Армении” заверил, что оппозиционные фракции предпринимают все предусмотренные Конституцией шаги для переноса обсуждения ситуации в Национальное собрание. По его словам, нынешняя ситуация, а также вопрос об отмене военного положения должны быть обсуждены в повестке дня инициированного ими внеочередного заседания Национального собрания.
Попытка оппозиции провести 25 февраля внеочередное заседание Национального собрания также потерпела неудачу.