Ադրբեջանը պատրաստ չէր խաղաղ եղանակով լուծել հարցը և երկար ժամանակ պատրաստվում էր ռազմական լուծման. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շատ անգամ է ապացուցել, որ պատրաստ չէ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորմանը՝ ամեն անգամ համաձայնության հասնելու վերջին պահին հանդես գալով նոր նախապայմաններով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե 2018-ին ԼՂ խնդիրը լուծելու ի՞նչ հնարավորություններ են եղել:
«Տարբեր շրջաններում եղել են հույսի ժամանակաշրջաններ, երբ բոլորիս, համանախագահներին թվացել է, որ կողմերը շատ մոտ են համաձայնության գալուն և հարցը բանակցային եղանակով լուծելուն: Մեղքը կարծում եմ՝ ոչ համանախագահներինն է, ոչ էլ Հայաստանինը: Շատ անգամ, կարող եմ վկայակոչել Կազանի գործընթացը, վերջին վայրկյանին Ադրբեջանն առաջ է քաշել նոր նախապայմաններ, ինչը վկայում է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէր խաղաղ եղանակով լուծել հարցը և երկար ժամանակ պատրաստվում էր ռազմական լուծման»,-ասաց Այվազյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ո՞րն է պատճառը, որ արգելվել է փրկարարներին որոնողական աշխատանքներ իրականացնել Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող բնակավայերում՝ ԱԳ նախարարն ասաց, որ բացատրությունը պայմանավորված է կլիմայական վատ պայմաններով: «Վստահ եմ, որ մոտ օրերս անպայման եղանակի բարելավման արդյունքում նորից կսկսվեն այդ աշխատանքները»,-ասաց Այվազյանն ու հավելեց, որ իսկապես կլիմայական պայմանները շատ վատ էին:
Անցած ամիսների ընթացքում որոնումները մի քանի անգամ դադարեցվել են հրադադարի ռեժիմի խախտման, ադրբեջանական կողմում տեղի ունեցած ականի պայթյունի և եղանակների պատճառով: Հիմնականում եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով որոնողական աշխատանքները ժամանակավորապես դադարեցվել են փետրվարի 16-ից: Սա զինադադարից հետո առաջին դեպքն է, երբ որոնումները դադարեցվում են այսքան երկար ժամանակով:

Азербайджан не был готов решить вопрос мирным путем, и долго готовился к военному решению: Айвазян
Азербайджан неоднократно доказывал, что он не готов к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, каждый раз, при достижении конечной точки договоренностей, выдвигая новые предварительные условия. Как сообщает «Арменпресс», об этом, касаясь вопроса журналистов в Национальном собрании, какие возможности были для урегулирования нагорно-карабахского конфликта в 2018 году, заявил министр иностранных дел Ара Айвазян.
«В различные времена бывали периоды надежд, когда всем нам, сопредседателям, казалось, что стороны очень близки к достижению договоренности по урегулированию конфликта путем переговоров. Думаю, ни сопредседатели, ни Армения не виноваты. Я многократно могу ссылаться на казанский процесс. В последний момент Азербайджан выдвигал новые предварительные условия, которые доказывали, что Азербайджан не был готов к решению вопроса мирным путем, он долгое время готовился к военному решению», - сказал Айвазян.
Отвечая на вопрос о причине запрета спасателям проводить поисковые работы в неподконтрольных Арцаху населенных пунктах, министр иностранных дел сказал, что это объяснение было обусловлено плохими климатическими условиями. «Я уверен, что в ближайшие дни, в результате улучшения погоды, эти работы возобновятся», - сказал Айвазян, добавив, что погода действительно была плохой.
За последние месяцы поиски останков погибших военнослужащих несколько раз приостанавливались из-за нарушения режима прекращения огня с азербайджанской стороны и взрывов мин. Поиски временно были приостановлены 16 февраля, в основном из-за неблагоприятных погодных условий. Впервые после прекращения военных действий поиски прекращены на такой длирельный срок.