Boeing ավիաընկերությունը բոլոր ավիագծերին խորհուրդ Է տվել դադարեցնել Boeing 777-ով թռիչքները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Boeing ավիաընկերությունը հանձնարարական Է հղել բոլոր ավիագծերին դադարեցնելու Pratt & Whitney PW 4000 շարժիչներով իր 777 շարքի ինքնաթիռների թռիչքները Միացյալ Նահանգների United Airlines ընկերության համանմա ավիահանրանավի հետ տեղի ունեցած միջադեպից հետո: Փետրվարի 21-ին այդ մասին հայտնել Է ընկերության մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Boeing-ն ակտիվորեն հետեւում Է United Airlines ընկերության 328-րդ չվերթի հետ կապված վերջին իրադարձություններին: ԱՄՆ-ի Տրանսպորտի անվտանգության ազգային խորհրդի (NTSB) հետաքննության անցկացման ընթացքում մենք խորհուրդ տվեցինք դադարեցնել աշխատանքը Pratt & Whitney PW 4000 շարժիչներով 69 թռիչքներ կատարող եւ 59 պահպանման մեջ գտնվող 777-երով, քանի դեռ ԱՄՆ-ի Քաղաքացիականի ավիացիայի դաշնային վարչությունը չորոշի ստուգման համապապատասխան կանոնակարգը»,- ասված Է Boeing-ի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Ընկերությունը նաեւ լիակատար հավանություն Է հայտնել Ճապոնիայի եւ ԱՄՆ-ի ավիակագավորիչների որոշմանը, որոնք արդեն որոշել են դադարեցնել այդ ինքնաթիռների թռիչքները:
Փետրվարի 21-ին ԱՄՆ-ի United Airlines ավիաընկերության օդանավում, որը թռչում ղր Դենվերից (Կոլորադոյի նահանգ) Հոնոլուլու (Հավայիի նահանգ), թռիչքի ժամանակ տեղի Է ունեցել շարժիչի խափանում: Ինքնաթիռն անվտանգ վերադարձել Է մեկնաթռիչքի օդանավակայան, սակայն ավիահանրանավի երեսվածքի խոշոր դետալն ընկել Է բնակելի շենքերի անմիջական մերձակայքում: Միջադեպից հետո United Airlines-ը հայտարարել Է, որ «որպես նախազգուշական միջոց անհապաղ ժամանակավոր հիման վրա շահագործումից հետ Է կանչում Pratt & Whitney PW4000 շարժիչներով 24 Boeing 777 ինքնաթիռները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Авиакомпания Boeing рекомендовала всем авиалиниям приостановить полеты на Boeing 777
АвиакомпанияBoeingнаправила рекомендацию всем авиалиниям приостановить полеты своих самолетов серии 777 с двигателямиPratt&WhitneyPW4000 после инцидента с аналогичным авиалайнером американской компанииUnitedAirlines. Об этом в воскресенье сообщила пресс-служба компании.
"Boeingактивно следит за последними событиями, связанными с рейсом 328 компанииUnitedAirlines. На время проведения расследования Национального совета по безопасности на транспорте США (NTSB) мы рекомендовали приостановить работы с 69 выполняющими полеты и 59 находящимися на хранении 777 с двигателямиPratt&WhitneyPW4000, пока Федеральное управление гражданской авиации США (FAA) не определит подходящий протокол проверки", - говорится в сообщении на сайтеBoeing.
Компания также выразила полную поддержку решения авиарегуляторов Японии и США, которые уже постановили приостановить полеты этих самолетов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
21 февраля у лайнера американской авиакомпанииUnitedAirlines, летевшего из Денвера (штат Колорадо) в Гонолулу (штат Гавайи) во время полета произошел отказ двигателя. Самолет безопасно вернулся в аэропорт вылета, однако крупная деталь обшивки авиалайнера упала в непосредственной близости от жилых домов. После инцидентаUnitedAirlinesзаявила, что "в качестве меры предосторожности незамедлительно отзывает на временной основе из эксплуатации 24 самолетаBoeing777 с двигателямиPratt&WhitneyPW4000".