ԱՄՆ-ը հետ Է կանչել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները վերականգնելու պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար Ռիչարդ Միլսը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին ծանուցել Է, որ Միացյալ Նահանգները հետ Է կանչում Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների ռեժիմի վերսկսման պահանջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ճեպազրույցում հայտնել Է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
«ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար դեսպան Միլսն այսօր նամակ Է ներկայացրել Միավորված ազգերի կազմակերպությանն առընթեր Միացյալ Թագավորության (փետրվարին նախագահում Է ԱԽ-ում) մշտական ներկայացուցչին, որում փոխվել Է Իրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի պատժամիջոցների վերականգնման հարցի շուրջ նախորդ վարչակազմի դիրքորոշումը»,-հայտարարել Է նա: Դիվանագետի խոսքով՝ այդպիսով ԱՄՆ-ը հաստատում Է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձեւը մնում Է ուժի մեջ: Նա նշել Է, որ նամակն ուղարկվել Է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի բոլոր անդամներին եւ «ուժի մեջ Է մտել»:
2020 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ-ի նախկին վարչակազմի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն փորձել Է Անվտանգության խորհրդում նախաձեռնել հակաիրանական պատժամիջոցների վերականգնման ընթացակարգ, որոնք ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 2231 բանաձեւով չեղարկվել Էին Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից (ԳՀՀԾ) հետո: Փոմպեոն ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նախագահի անունով նամակում իր առաջարկությունը պատճառաբանել Է Իրանի կողմից համաձայնագրի պայմանների խախտմամբ, որից Միացյալ Նահանգները միակողմանի կարգով դուրս Էր եկել 2018 թվականին: Պատժամիջոցների մասին առաջարկության հետկանչումը համընկել Է Վաշինգտոնի համաձայնության հետ, որը վերաբերում Է ԳՀՀԾ-ի վերականգման հարցի շուրջ Իրանի հետ ամբողջ մասշտաբով հանդիպմանը մասնակցելու ԵՄ-ի առաջարկությանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

США отозвали требование о восстановлении санкций в отношении Ирана
Исполняющий обязанности постпреда США при ООН Ричард Миллс уведомил членов Совбеза ООН, что Соединенные Штаты отзывают требование о возобновлении санкционного режима против Ирана, сообщил на брифинге представитель американского госдепа.
"И. о. представителя США при ООН посол Миллс представил сегодня письмо постпреду Соединенного Королевства при Организации Объединенных Наций, председательствующему в Совбезе в феврале, в котором изменена позиция предыдущей администрации по вопросу о возобновлении санкций СБ ООН в отношении Ирана", - заявил он.
По словам дипломата, США таким образом подтверждают, что резолюция 2231 Совета Безопасности ООН остается в силе. Он отметил, что письмо было направлено всем членам СБ ООН и "вступило в силу",сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В августе 2020 года госсекретарь бывшей администрации США Майк Помпеопыталсяинициировать в Совбезе процедуру восстановления антииранских санкций, отмененных резолюцией СБ ООН 2231 после соглашения по иранскому атому (СВПД). Помпео в письме на имя председателя СБ ООН мотивировал свое предложение нарушением Ираном условий соглашения, которое сами Соединенные Штаты покинули в 2018 году.
Отзыв предложения о санкциях совпал ссогласиемВашингтона на предложение ЕС принять участие во встрече с Ираном по вопросам возобновления СВПД в полном масштабе.