ՀԱՊԿ-ում հայտարարել են, որ 2021 թվականին կանցկացնեն շուրջ ութ խոշոր զորավարժություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) պլանավորում Է 2021 թվականին անցկացնել շուրջ ութ խոշոր զորավարժություններ, դրանց մեծ մասը Տաջիկստանի տարածքում:
Փետրվարի 2-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես կարող եմ ասել սոսկ խոշորների մասին, մեզ մոտ այդպիսիք շուրջ ութն են»,- ասել Է Զասը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե քանի զորավարժանք է պլանավորված այս տարի: Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ մեծ մասը տեղի կունենա Տաջիկստանի տարածքում, որովհետեւ այդ երկիրը 2021 թվականին նախագահում Է: Մասնավորապես, պլանավորվում են խոշոր զինավարժանքներ օպերատիվ հակազդման հավաքական ուժերով, հետախուզության ուժերով ու միջոցներով եւ այլ ուժերով: Զասը նաեւ հայտարարել Է, որ Աֆղանստանն ահաբեկչական սպառնալիքների լուրջ աղբյուր Է մնում տարածաշրջանային անվտանգության համար:
«Աֆղանստանը մնում Է ահաբեկչական սպառնալիքի լուրջ աղբյուր: Անցյալ տարվա երկրորդ կիսամյակում այնտեղ կատարվել Է 50-ից ավելի ահաբեկչական գործողություն, շուրջ 4 հազար մարդ տուժել Է»,- ասել Է նա:
Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը նշել Է, որ ՀԱՊԿ-ն եւ ՆԱՏՕ-ն այժմ ոչ մի կարգի շփումներ չունեն, նույնիսկ աշխատանքային մակարդակով, ուստի հարաբերությունների վերաթարմացման մասին խոսք չկա: «Հարաբերությունները վերաբեռնելու համար դրանք պետք Է լինեն: Մենք այժմ ՆԱՏՕ-ի հետ ոչ մի կարգի շփումներ չունենք, փոխգործակցություն չկա, ըստ Էության: Նույնիսկ աշխատանքային մակարդակով: Ուստի խոսել վերաբեռնման մասին հարկ չի լինում»,- ասել Է նա:

В ОДКБ заявили, что в 2021 году проведут около восьми крупных учений
Организация Договора о коллективной безопасности планирует в 2021 году провести около восьми крупных учений, большинство из них - на территории Таджикистана. Как передает Арменпресс, об этом заявил ТАСС во вторник генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
"Я могу сказать только о крупных, их около восьми у нас таких", - сказал Зась, отвечая на вопрос, сколько учений запланировано в этом году.
По словам генсекретаря, большая часть пройдет на территории Таджикистана, потому что эта страна председательствует в 2021 году. В частности, планируются крупные учения с коллективными силами оперативного реагирования, силами и средствами разведки и другими.
Зась также заявил, что Афганистан остается серьезным источником террористических угроз для региональной безопасности.
"Афганистан остается источником серьезной террористической угрозы. Во втором полугодии прошлого года там было совершено более 50 террористических актов, около 4 тыс. человек пострадали", - сказал он.
Генеральный секретарь организации отметил, что ОДКБи НАТО сейчас не имеют никаких контактов, даже на рабочем уровне, поэтому речи о перезагрузке отношений не идет.
"Для того, чтобы перезагружать отношения, они должны быть. У нас сейчас с НАТО никаких контактов, взаимодействия нет, по сути дела. Даже на рабочем уровне. Поэтому говорить о перезагрузке не приходится", - сказал Зась.