Ռուսաստանը ԵՄ-ի հետ հարաբերություների բարելավվման հույս ունի Բորելի՝ Մոսկվա այցից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը հույս ունի, որ Եվրամիության հետ հարաբերություները կբարելավվեն ԵՄ-ի արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի՝ Մոսկվա այցի արդյունքում, որը պլանավորված Է փետրվարի 4-6-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է ԵՄ-ին առընթեր ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Չիժովը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր կլինի արդյոք փոքր-ինչ ջերմացնել Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի հարաբերություներն այդ այցի արդյունքում, նա ասել Է. «Հուսով եմ՝ այո: Սակայն ես չեմ կարող ասել, որ հարաբերություները շատ սառն են»:
Կողմերի միջեւ պարտավուրագրերը շարունակվում են, նշել Է նա: «Օրինակ, վերջերս կոնսուլտացիաներ են տեղի ունեցել առեւտրա-քաղաքական հարցերի շուրջ, անհատական տվյալների պաշտպանության շուրջ, գործնականում մշտապես տեղի Է ունենում ժամացույցների ստուգում Թեհրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) իրագործման ուղղությամբ»,-պատմել Է նա: Ռուսաստանում կցանկանային, որպեսզի այն այցերը, որոնք նման են Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի Մոսկվա նախանշված ժամանմանը, ավելի հաճախակի լինեն, հայտարարել Է Վլադիմիր Չիժովը:
«Իհարկե»,-պատասխանել Է նա այն հարցին, թե ՌԴ-ում կցանկանային, որպեսզի ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավարի մասնակցությամբ այցերն ու հանդիպումները Մոսկվայում կամ Բրյուսելում ավելի հաճախակի լինեն: «Նախորդ այդպիսի այցը Ռուսաստան իրանականցրել Է Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ Ժոզեպ Բորելի նախորդը նրա ներկայիս պաշտոնում: Եվ դա եղել Է 2017 թվականի ապրիլին: Թեեւ, իհարկե, այն ժամանակվանից եղել են նաեւ հեռախոսազրույցներ, նաեւ հանդիպումներ տարբեր միջոցառումների կողասրահներում, բայց լիարժեք այցեր չեն եղել»,-հիշեցրել Է Չիժովը:

Россия надеется на улучшение отношений с ЕС после визита Борреля в Москву
Россия надеется на возможность улучшения отношений сЕвросоюзомв результате визита главы внешнеполитической службы ЕСЖозепа Борреляв Москву, который запланирован на 4-6 февраля, заявил в интервью РИА Новости постоянный представитель РФ при ЕСВладимир Чижов.
Отвечая на вопрос, будет ли возможно несколько разморозить отношения России и ЕС в результате этого визита, он сказал: "Надеюсь, что да. Однако я не могу сказать, что отношения в глубокой заморозке",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Контракты между сторонами продолжаются, отметил он. "К примеру, недавно прошли консультации по торгово-политическим вопросам, по защите персональных данных, практически постоянно идет сверка часов по реализации Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) в связи с ядерной программой Тегерана", - рассказал он.
В России хотели бы, чтобы визиты, подобные намеченному приезду в Москву главы Внешнеполитической службы Евросоюза Жозепа Борреля, были более частыми, заявил в Владимир Чижов.
"Конечно", - ответил он на вопрос, хотели бы в РФ, чтобы подобные визиты и встречи с участием главы дипломатии ЕС в Москве или Брюсселе были более частыми.
"Прошлый такой визит в Россию осуществила Федерика Могерини, предшественница Жозепа Борреля на его нынешнем посту. И было это аж в апреле 2017 года. Хотя, конечно, с тех пор были и телефонные разговоры, и встречи в кулуарах различных мероприятий, но полноценных визитов не было", - напомнил Чижов.