AstraZeneca-ն հերքել Է տարեցների վրա իր պատվաստանյութի ցածր արդյունավետության մասին հաղորդագրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: AstraZeneca դեղագործական ընկերությունը «միանգամայն սխալ» Է համարել գերմանական Handelsblatt եւ Bild թերթերի հաղորդագրություններն այն մասին, որ իր կողմից մշակված պատվաստանյութի արդյունավետությունը 65-ից բարձր տարիքի անձանց մոտ կազմում Է միայն 8 տոկոս, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
AstraZeneca-ի գրավոր պատասխանում ասվում Է, որ Մեծ Բրիտանիայի պատվաստումների եւ իմունիզացիայի միավորված կոմիտեն աջակցում Է պատվաստանյութի օգտագործմանը տարեց մարդկանց շրջանում, եւ պատվաստանյութի նկատմամբ ուժեղ իմունային պատասխանը հայտնաբերվել Է հետազոտության մասնակիցների այս խմբի արյան անալիզի արդյունքում: Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը (EMA), ինչպես սպասվում Է, AstraZeneca-ի պատվաստանյութի կիրառմանը հավանություն կտա մինչեւ ընթացիկ շաբաթվա վերջը:
Եվրամիությունը, ավելի վաղ ստորագրված համաձայնագրին համապատասխան, պետք Է պատվաստանյութի 100 մլն չափաբաժին ստանա այս տարվա առաջին եռամսյակում: Բայց երկյուղ կա, որ այն կստանա այդ քանակության միայն կեսը, որը կապված Է արտադրական հարցերի հետ: AstraZeneca-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Պասկալ Սորիոյի հետ հունվարի 25-ին կայացած զրույցի ժամանակ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենն ընկերությունից պահանջել Է պարտավորագրային պարտավորությունների կատարում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

AstraZeneca опровергла сообщения о низкой эффективности ее вакцины у пожилых
Фармацевтическая компания AstraZeneca назвала "совершенно неверными" сообщения германских газет Handelsblatt и Bild о том, что эффективность разработанной ею вакцины составляет у людей старше 65 лет лишь 8%.
В письменном ответе AstraZeneca говорится, что объединенный комитет Великобритании по вакцинации и иммунизации поддерживает использование вакцины у пожилых людей, и сильный иммунный ответ на вакцину был обнаружен в результате анализа крови данной группы участников исследования.
Европейское агентство по лекарственным средствам (EMA), как ожидается, одобрит применение вакцины AstraZeneca к концу текущей недели,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Евросоюз в соответствии с ранее подписанным соглашением должен получить 100 млн доз вакцины в первом квартале этого года. Но есть опасения, что он получит только половину этого количества, что связано с производственными вопросами.
В беседе с главным исполнительным директором AstraZeneca Паскалем Сорио в понедельник президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен потребовала от компании выполнения контрактных обязательств.