Հանրապետականները եւ դեմոկրատները համաձայության են եկել Սենատում լիազորությունների բաժանման շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետականները եւ դեմոկրատները միմյանց հետ համաձայնության են եկել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատում համատեղ կառավարման եւ ֆիլիբաստերի («ֆլիբուստիերության»)՝ օրենսդիր մարմնի վերին պալատում փոքրամասնության իրավունքների ապահովման համար քննարկումների արհեստական ձգձգման ընթացակարգի պահպանման շուրջը:
Հունվարի 25-ի երեկոյան այդ մասին հայտնել Է Սենատում հանրապետական փոքրամասնության առաջնորդ Միթչ Մակքոնելը Twitter-ի իր Էջում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Այսօր երկու դեմոկրատ սենատորներ հավաստեցին, որ չեն քվեարկի ֆիլիբաստերի վերացման օգտին: Նրանք համաձայնվել են նախագահ Ջո Բայդենի եւ ինձ հետ, որ Սենատում ոչ մի մեծամասնություն չպետք Է վերացնի երկու կուսակցությունների ապագա փոքարմասնությունների իրավունքը,- ասված Է հայտարարության մեջ:- Օրենսդրական «ֆիլիբուսիերությունը» Սենատում լիազորությունների բաժանման շուրջը 2001 թվականի համաձայնության հանգուցային մասն Է (հանրապետականների եւ դեմոկրատների մոտ տեղերի հավասար քանակության դեպքում): Այս երաշխիքներով եւ անհամբերությամբ սպասում եմ դեպի առաջ շարժմանն իշխանության բաժանան շուրջը համաձանության այդ մոդելի նախադեպի միջոցով»:
Երկու կուսակցությունների ներկայացուցիչներն այժմ հավասար քանակթյամբ տեղեր են վերահսկում Սենատում՝ 50-ական: Սակայն, քանի որ փոխնախագահի պաշտոնն այժմ զբաղեցնում Է դեմոկրատ Քամալա Հարիսը, նրա կուսակիցների մոտ ավտոմատ կերպով առավելություն Է առաջանում: Ըստ օրենսդրության՝ Միացյալ Նահանգների վարչակազմի ղեկավարի տեղակալը Սենատի ղեկավարն Է եւ կարող Է քվեարկել, եթե այս կամ այլ հարց քննարկելիս օրենսդիրների դիքորոումները բաժանվեն հավասար չափով: Այժմ որեւիցե նախաձեռնության շուրջը քննարկումների դադարեցման համար պահանջվում Է 100 սենատորներից 60-ի ձայնը:
Իսկ դեմոկրատներն ավելի վաղ առաջարկում Էին որոշումների ընունումը պարզ մեծամասնությամբ, ինչը փոքրամասնությանը կզրկեր ֆիլիբաստերի մարտավարությունն օգտագործելու հնարավորությունից: Վերին պալատում իշխանության բաժանման շուրջը համաձայնության բացակայությունը կսպառնար Բայդենի օրենսդրական հարցերի առաջադրմանը, նշել Է The Washington Post թերթը: ԱՄՆ-ում ֆիլիբաստերի պրակտիկայում ռեկորդը պատկանում Է Հարավային Կարոլինայի նահանգից սենատոր Սթրոմ Թերմոնդին (1902 – 2003), որը 1957 թվականին ամբիոնից անընդհատ խոսել Է 24 ժամ 18 րոպե, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Республиканцы и демократы договорились о разделении полномочий в Сенате Конгресса США
Республиканцы и демократы договорились между собой о совместном управлении в Сенате Конгресса США и сохранении филибастера ("флибустьерства") - процедуры искусственного затягивания дебатов в верхней палате законодательного органа для обеспечения прав меньшинства. Об этом сообщил в понедельник вечером лидер республиканского меньшинства в Сенате Митч Макконнелл на своей странице вTwitter.
"Сегодня двое сенаторов-демократов подтвердили, что не будут голосовать за отмену филибастера. Они согласились с президентом Джо Байденом и со мной, что ни одно большинство в Сенате не должно упразднять право будущих меньшинств обеих партий, - говорится в заявлении. - Законодательное "флибустьерство" является ключевой частью договоренности о разделе полномочий в Сенате [при равном количестве мест у республиканцев и демократов] от 2001 года. С этими гарантиями я жду с нетерпением продвижения вперед с помощью прецедента этой модели договоренности о разделении власти",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Представители обеих партий теперь контролируют равное количество мест в Сенате - по 50. Однако, поскольку пост вице-президента сейчас занимает демократ Камала Харрис, у ее однопартийцев автоматически появляется преимущество. По законодательству, заместитель главы американской администрации является председателем Сената и может голосовать, если при рассмотрении того или иного вопроса позиции законодателей разделятся поровну.
Сейчас для прекращения дебатов по какой-либо инициативе требуются голоса 60 сенаторов из 100. Демократы же ранее предлагали принятие решений простым большинством, что лишало бы меньшинство возможности использовать тактику филибастера. Отсутствие договоренности по разделению власти в верхней палате угрожало бы законодательной повестке Байдена, отмечает газетаTheWashingtonPost.
Рекорд в практике филибастера в США принадлежит сенатору от штата Южная Каролина Строму Термонду (1902-2003), который в 1957 году беспрерывно говорил с трибуны 24 часа 18 минут.