Կորոնավիրուսի՝ մուտացիայի ենթարկված տարբերակ է հայտնաբերվել Եվրոպայի 25 երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի նոր SARS-CoV-2 (VOC-202012/01)մանԷահիմք Է հայտնաբերվել Եվրոպայի 25 երկրներում, ներառյալ Ռուսաստանը: Հունվարի 14-ին այդ մաիսն հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեն Կոպենհագենում կայացած ճեպազրույցում, որը հեռարձակվել Է Facebook-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինչպես եւ բոլոր վիրուսները, վիրուսը, որը հարուցում Է COVID-19-ը, իր շրջանառության համեմատ ժամանակի ընթացքում փոխվում Է: Նոր մանրԷահիմքի հայտնաբերման մասին արդեն հայտնել են ԱՀԿ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանի 25 երկրներ, ներառյալ Ռուսաստանը»,- նշել Է նա:
2020 թվականին ԱՀԿի Եվրոպայի տարածաշրջանում արձանագրվել Է COVID-19-ի ավելի քան 26 միլիոն հաստատված դեպք եւ կորոնավիրուսի պատճառով 580 հազարից ավելի մահ: Վերջին յոթ օրում արձանագրվել Է վարակի 1,8 միլիոն դեպք: «2021 թվականի սկզբին ԱՀԿ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանի ավելի քան 280 միլիոն բնակիչ գտնվում Է լիակատար համազգային կարանտինի պայմաններում, եւ անցյալ շաբաթ մասնակի կարանտին սահմանելու մասին են հայտարարել Էլ ավելի շատ երկրներ: Տարածաշրջանում նախկինի պես դիտվում են վարակի տարածման շատ բարձր ցուցանիշներ»,- ընդգծել Է Կլյուգեն:
Այժմ ԱՀԿ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանում 31 երկրներ սկսել են քաղաքացիների պատվաստումը: Ըստ որում ամբողջ աշխարհում պատվաստանյութերի 23,5 միլիոն դեղաչափի 95 տոկոսը բաժին Է ընկնում տասը երկրների: «Ես կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ ԱՀԿ-ն եւ մեր գործընկերները վիթխարի ջանքեր են գործադրում, որպեսզի պատվաստանյութեր ստանալ կարողանա յուրաքանչյուր երկիր, - հայտարարել Է Կլյուգեն:- Մենք պարզապես չենք կարող թույլ տալ, որ ինչ-որ երկրներ կամ հանրակցություններ թողնվեն առանց ուշադրության», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мутировавший вариант коронавируса обнаружен в 25 странах Европы
Новый штамм коронавирусаSARS-CoV-2 (VOC-202012/01) обнаружен в 25 странах Европы, включая Россию. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в четверг директор Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Клюге на брифинге в Копенгагене, который транслировался вFacebook.
"Как и все вирусы, по мере своей циркуляции вирус, который вызываетCOVID-19, со временем меняется. О выявлении нового штамма сообщили уже 25 стран Европейского региона ВОЗ, включая Россию", - отметил он.
В 2020 году в Европейском регионе ВОЗ было зарегистрировано свыше 26 млн подтвержденных случаевCOVID-19 и свыше 580 тыс. смертей из-за коронавируса. За последние семь дней был зарегистрирован 1,8 млн случаев инфекции. "В начале 2021 года свыше 280 млн жителей Европейского региона ВОЗ находятся в условиях полного общенационального карантина, и на прошлой неделе о введении частичного карантина объявили еще больше стран. В регионе по-прежнему наблюдаются очень высокие показатели распространения инфекции", - подчеркнул Клюге.
Сейчас 31 страна в Европейском регионе ВОЗ начала вакцинацию граждан. При этом 95% из 23,5 млн доз вакцин, введенных во всем мире, приходится на десять стран. "Я могу заверить вас в том, что ВОЗ и наши партнеры прилагают громадные усилия для того, чтобы получить вакцины могла каждая страна, - заявил Клюге. - Мы просто не можем допустить, чтобы какие-то страны или сообщества были оставлены без внимания".