Թուրքիայում վերջին տասնամյակի ամենխիստ երաշտն է. Ստամբուլի ջուրը կսպառվի մոտ 45 օրում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խոշոր քաղաքների ջուրը առաջիկա մի քանի ամիսներին կվերջանա, Ստամբուլին մնացել է մոտ 45 օրվա ջուր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Guardian-ը:
Անձրևների պակասը երկրում հանգեցրել է վերջին տասնամյակի ամենախիստ երաշտի, և 17 մլն բնակչություն ունեցող մեգապոլիսը ջրի լուրջ խնդիր ունի: Անկարայի քաղաքապետ Մանսուր Յավաշը այս ամսվա սկզբին հայտնել էր, որ մայրաքաղաքը ևս 110 օրվա համար պաշար ունի ամբարտակներում և ջրամբարներում:
Իզմիրը և Բուրսան ՝ Թուրքիայի հաջորդ երկու խոշոր քաղաքները, ևս խնդրի առաջ են հայտնվել. ամբարտակները, համապատասխանաբար, մոտ 36 տոկոսով և 24 տոկոսով են լցված: Հունաստանի և Բուլղարիայի հետ սահմանին մոտ գտնվող Քոնիայում և Էդիրնեում ցորենի մշակությամբ զբաղվող ֆերմերները նախազգուշացնում են բերքի կորստի մասին:

В Турции самая сильная за последнее десятилетие засуха: Стамбул через 45 дней останется без воды
Запасы воды в крупных городах Турции в ближайшие несколько месяцев закончатся, Стамбул через 45 дней останется без воды. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает “The Guardian”.
Редкие дожди привели к самой сильной засухе последнего десятилетия, и мегаполис с населением в 17 млн человек имеет серьезные проблемы с водой.
Мэр Анкары Мансур Яваш в начале этого месяца сообщил, что в плотинах и водохранилищах для столицы остался запас воды на 110 дней.
Измир и Бурса, еще два крупных города Турции, также оказались перед проблемой. В Конии и в Эдирне на границе с Грецией и Болгарией фермеры, занимающиеся выращиванием пшеницы, уже предупредили о потере урожая.