ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները փոխնախագահին կոչ են արել Թրամփին հեռացնել իշխանությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հունվարի 12-ին պաշտպանել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարին իշխանությունից հեռացնելու՝ փոխնախագահ Մայքլ Փենսին ուղղված կոչով բանաձեւը՝ օգտվելով Սահմանադրության 25-րդ ուղղումից: Նիստը հեռարձակվել Է ԱՄՆ-ի օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախաձեռնությունը պաշտպանել Է 223 կոնգրեսական (նրանց թվում Է սոսկ մեկ հանրապետական), դեմ Է արտահայտվել 205 հանրապետական:
Օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին (դեմոկրատ Կալիֆոռնիայի նահանգից) բազմիցս Փենսին կոչ Է արել արձագանքելու այդ բանաձեւին հավանություն տալուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի բանաձեւերը, որոնք ընդունվում են Կոնգրեսի յուրաքանչյուր պալատում առանձին, իրավաբանական ուժ չունեն եւ հանձնարարական բնույթ են կրում: Այս կերպ օրենսդիրներն արտահայտում են իրենց դիրքորուշմն այս կամ այլ հարցի շուրջը, իսկ իշխանության գործադիր ճյուղն իրավունք ունի անտեսելու նման կարգի փաստաթղթերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Конгрессмены США призвали вице-президента отстранить Трампа от власти
Палата представителей Конгресса США во вторник поддержала резолюцию с призывом к вице-президенту Майклу Пенсу отстранить американского лидера Дональда Трампа от власти, воспользовавшись 25-й поправкой к конституции. Трансляция заседания велась насайтенижней палаты американского законодательного органа, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Инициативу поддержали 223 конгрессмена (среди них лишь один республиканец), против высказались 205 республиканцев.
Спикер нижней палаты законодательного органа Нэнси Пелоси (демократ от штата Калифорния) неоднократно призывала Пенса отреагировать в течение 24 часов после одобрения этойрезолюции. Однако вице-президентзаявило своем отказе незадолго до начала голосования по инициативе.
Резолюции Палаты представителей и Сената, которые принимаются отдельно в каждой палате Конгресса, не имеют юридической силы и носят рекомендательный характер. Таким образом законодатели выражают свою позицию по тому или иному вопросу, а исполнительная ветвь власти вправе игнорировать такого рода документы.