Պուտինն անձամբ կհայտնի կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Վլադիմիր Պուտինն անձամբ կհայտնի կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Նա անձամբ կհայտնի»,-ասել է Պեսկովը:
Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն հայտնել է, որ կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը հաստատվել է 60 տարեկանից բարձր անձանց պատվաստելու համար: Նշվում է, որ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը 60 -ից բարձր տարիքային խմբի համար ցույց է տվել ավելի քան 90 տոկոս անվտանգություն և արդյունավետություն:
Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունն օգոստոսին գրանցել է կորոնավիրուսի դեմ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը, որը մշակվել է Համաճարակաբանության եւ մանրէաբանության ազգային հետազոտական կենտրոնում (ՀՄԱՀԿ)՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (ՌՈւՆՀ) հետ համատեղ: Այն ստացել է «Սպուտնիկ V» անվանումը:

Путин лично объявит о вакцинации от коронавируса
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что Владимир Путин лично объявит, когда сам сделает прививку от коронавирусной инфекции COVID-19.
«Он проинформирует лично», - сказал Песков.
Министр здравоохранения России Михаил Мурашко заявил, что вакцина Sputnik V одобрена для вакцинации людей старше 60 лет. Доказано, что вакцина Sputnik V безопасна и эффективна более чем на 90% для людей старше 60 лет.
В августе Минздрав России зарегистрировал первую в мире вакцину против коронавируса, разработанную в Национальном исследовательском центре эпидемиологии и микробиологии совместно с Российским фондом прямых инвестиций (РФПИ). Она получила название «Спутник V».