Արցախյան երկրորդ պատերազմը Գերմանիային ստիպել է մտափոխվել ԱԹՍ-ների համար հրթիռներ գնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմը Գերմանիայի խորհրդարանին ստիպել է մտափոխվել անօդաչու թռչող սարքերի համար հրթիռներ գնելու հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է գերմանական հեղինակավոր Deutsche Welle պարբերականը:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Գերմանիան մոտակա ամիսներին ձեռք կբերի իսրայելական արտադրության հինգ նոր Heron TP ԱԹՍ-ներ, որոնք կարողանում են օդում մնալ ավելի քան 30 ժամ և, նույնիսկ, եղանակային վատ պայմաններում փոխանցել երկրի վրա գտնվող օբյեկտների ճշգրիտ կոորդինատները: Գերմանիայի Պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է ԱԹՍ-ները զինել համապատասխան հրթիռներով, սակայն Բունդեսթագը դեմ է արտահայտվել այդ որոշմանը:
Գերմանիայի խորհրդարանում նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը ցույց տվեց, որ անօդաչու թռչող սարքերը ոչ միայն պաշտպանվելու համար են, քանի որ այդ պատերազմը վարում էին հենց ԱԹՍ-ները: Այս հանգամանքը Գերմանիային հետ է պահել ԱԹՍ-ների համար մարտական հրթիռներ գնելու մտքից, որպեսզի այն հավելյալ գրգռիչ ազդեցություն չունենա թշնամիների վրա:

Вторая арцахская война вынудила Германию изменить мнение о закупках ракет для БПЛА
44-дневная война в Нагорном Карабахе вынудила Парламент Германии изменить мнение о закупках ракет для беспилотников. Как передает «Арменпресс», об этом передает авторитетное немецкое издание “Deutsche Welle”.
СМИ отмечает, что Германия в ближайшие месяцы приобретет пять новых БПЛА израильского производства “Heron TP”, способных оставаться в воздухе более 30 часов и, даже, при плохих погодных условиях, передавать точные координаты объектов на земле. Министерство обороны Германии намерено вооружать БПЛА такими ракетами, однако Бундестаг выступил против этого решения.
В Парламенте Германии отметили, что война в Нагорном Карабахе показала, что беспилотные летательные аппараты предназначены не только для защиты, так как эту войну вели именно БПЛА. Это обстоятельство удержало Германию от покупки боевых ракет для БПЛА, чтобы она не оказала дополнительного раздражающего воздействия на врагов.