ՆԱՏՕ-ի երկրները համաձայնեցրել են 2021 թվականի քաղաքացիական եւ ռազմական կառույցների բյուջեն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի երկրները համաձայնեցրել են 2021 թվականի քաղաքացիական եւ ռազմական կառույցների բյուջեն՝ համապատասխանաբար 258,9 միլիոն եվրո եւ 1,61 միլիարդ եվրո: Այդ մասին ասված Է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հայտարարության մեջ, որը դեկտեմբերի 17-ին տարածվել Է Բրյուսելում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցները համաձայնեցրեցին 2021 թվականի քաղաքացիական եւ ռազմական բյուջեները: Դեկտեմբերի 16-ին Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստում դաշնակիցները համաձայնեցրեցին 2021 թվականի քաղաքացիական բյուջեն 258,9 միլիոն եվրոյի եւ ռազմական բյուջեն 1,61 միլիարդ եվրոյի չափով»,- նշված Է այնտեղ: Դաշինքը պարզաբանում Է, որ «քաղաքացիական բյուջեն նախատեսում Է միջոցներ անձնակազմի համար, օպերատիվ ծախսեր եւ ծախսեր Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանի ծրագրերի համար»: «Ռազմական բյուջեն հատուցում Է ՆԱՏՕ-ի հրամանատարական կառույցների շտաբների եւ ծրագրերի, ամբողջ աշխարհում առաքելությունների եւ գործողությունների ծախսերը:
Այն 5 տոկոսով աճել Է 2020 թվականի մակարդակի համեմատությամբ»,- ասված Է հայտարարության մեջ: Այսպես, 2021 թվականին ռազմական բյուջեից 254,9 միլիոն եվրոն կհատկացվի ՆԱՏՕ-ի առաքելությունների եւ գործողությունների ֆինանսավորմանը, ներառյալ «Վճռական աջակցություն» առաքելությունն Աֆղանստանում, վարժական առաքելությունն Իրաքում եւ խաղաղության պահպանման գործողությունը Կոսովոյում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны НАТО согласовали бюджет на гражданские и военные структуры на 2021 год
Страны НАТО согласовали бюджет на гражданские и военные структуры на 2021 год - €258,9 млн и €1,61 млрд, соответственно. Об этом говорится в заявлении Североатлантического альянса, распространенном в четверг в Брюсселе.
"Союзники по НАТО согласовали гражданский и военный бюджеты на 2021 год. На заседании Североатлантического совета в среду союзники согласовали гражданский бюджет в размере €258,9 млн и военный бюджет в размере €1,61 млрд на 2021 год", - отмечается в нем.
Альянс поясняет, что "гражданский бюджет предусматривает средства на персонал, оперативные расходы и расходы по программам в штаб-квартире НАТО в Брюсселе". "Военный бюджет покрывает оперативные расходы штабов командных структур НАТО и программ, миссий и операций по всему миру. Он вырос на 5% по сравнению с уровнем 2020 года", - говорится в заявлении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Так, в 2021 году €254,9 млн из военного бюджета пойдут на финансирование миссий и операций НАТО, включая миссию "Решительная поддержка" в Афганистане, учебную миссию в Ираке и операцию по поддержанию мира в Косово.