Ընդդեմ բռնության առաջ մղել խաղաղության մշակույթը.ԱԳ նախարարը՝ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր շատ կարևոր է խաղաղության մշակույթի առաջմղումը` դիմակայելու համար աճող ագրեսիային և բռնությանը, որին ականատես ենք լինում ամբողջ աշխարհում: Խաղաղության մշակույթը կարող է խարսխված լինել միայն միջազգային ամուր համագործակցության վրա, և, այս առումով, Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումը կարևոր հարթակ է, քանի որ այն միավորում է հնավուրց մշակութային արժեքներ կրող ու հսկայական նյութական և ոչ նյութական ժառանգություն ունեցող երկրների: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ ելույթ ունենալով Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի դեկտեմբերի 15-ին առցանց ձևաչափով տեղի ունեցած 4-րդ հանդիպմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպումը նախագահել է Պերուն, մասնակցել են Հայաստանի, Պերուի, Բոլիվիայի, Չինաստանի, Եգիպտոսի, Հունաստանի, Իտալիայի, Իրանի և Իրաքի ներկայացուցիչները: Լիիրավ անդամի կարգավիճակով հանդիպմանն առաջին անգամ մասնակցել է Մեքսիկայի ներկայացուցիչը:
ԻրելույթումՀՀ ԱԳ նախարարն իր ելույթում նշե է.
Հարգելի ընկերներ,
Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Պերուի կառավարությանը նախարարական 4-րդ հանդիպումն անցկացնելու համար։
Ցանկանում եմ նաև ողջունել Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների մասնակցությունը Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին նոր անդամի կարգավիճակով։
Մեզ այսօր միավորում է այստեղ գտնվող յուրաքանչյուր ժողովրդի դարավոր պատմությունն ու մշակութային հարուստ ժառանգությունը։ Այս ֆորումը դարձել է մի յուրօրինակ հարթակ՝ արժևորելու անցած հազարամյակների ընթացքում մեր քաղաքակրթությունների կուտակած պատմություններն ու արժեքները։
Հայաստանը, հանդիսանալով դարավոր ավանդույթների և քաղաքակրթական ժառանգության բնօրրան, բարձր է գնահատում Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի կարևոր դերը՝ որպես մշակութային երկխոսության և համագործակցության հարթակ անդամ պետությունների միջև և անդին: Ահագնալից և մարտահրավերներով լի այս տարին, որին մենք առերեսվեցինք, ապացուցեց, որ կառուցողական երկխոսությունն ու միասնական ջանքերն առավել քան կարևոր են: Այն մեզ հիշեցրեց նաև, որ հնագույն քաղաքակրթությունների ժառանգության ու իմաստության խորհուրդը շարունակում է լինել կենսունակ և պահանջված այս գլոբալացված աշխարհում։ Այսպիսով, այսօր մենք հնարավորություն ունենք դասեր քաղելու և ներշնչվելու մեր ժառանգությունից և միասին շարժվելու առաջ:
Հնագույն քաղաքակրթությունների այս ֆորումը մեզ հնարավորություն է ընձեռում առաջնահերթություն տալ մշակութային բազմազանության և խաղաղության առաջմղմանը։ Այն մեզ հնարավորություն է ընձեռնում վերահաստատելու մեր հանձնառությունը հանդուրժողականության և բազմազանության նպատակներին՝ որպես խաղաղության մշակույթի խթանման նախապայմանների:
Մեծարգո գործընկերներ,
Նման կարևոր հարթակի շրջանակներում մենք չենք կարող աչք փակել մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող տագնապալի իրադարձությունների վրա:
Մինչ միջազգային հանրությունը կենտրոնացած էր COVID-19-ի հետևանքով ստեղծված ճգնաժամի հասցեագրման և հետևանքների հաղթահարման վրա, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծեց նախապես ծրագրած լայնամասշտաբ ագրեսիա Արցախի Հանրապետության դեմ։ Այս պատերազմում Ադրբեջանին անմիջական աջակցություն էր ցուցաբերում Թուրքիան, որն Ադրբեջան էր տեղափոխել օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների՝ Արցախի ժողովրդի դեմ մարտերում ներգրավելու նպատակով։
Այս ագրեսիայի հետևանքով հայկական մշակութային ժառանգության հազարավոր կոթողներ հայտնվեցին Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ։ Արցախն ունի չափազանց հարուստ մշակութային և կրոնական ժառանգություն, մի քանի հազար հուշարձաններ, որոնք տարածաշրջանում հայերի ունեցած երկարատև պատմության իրեղեն ապացույցն են։ 4-րդ դարի վաղ քրիստոնեական եկեղեցիները և հնագիտական վայրերն իրապես ճարտարապետական կոթողներ են՝ հնագույն արձանագրություններով, որմնանկարներով և քանդակներով, որոնք Հայաստանի պատմության և համաշխարհային մշակութային ժառանգության մեջ ունեցած մեծագույն ներդրումի անբաժան մասն են կազմում:
Հայաստանը բազում պատճառներ ունի հավատալու, որ Ադրբեջանը թիրախավորելու է այս հողի հետ մեր հազարամյա բնիկ կապի մասին վկայությունները՝ միտումնավոր ոչնչացնելով հայկական հուշարձաններն ու մշակութային վայրերը: Այս սպառնալիքը լավագույնս փաստագրված է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության կանխամտածված ոչնչացման բազմաթիվ նախադեպերը: Պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական զինված ուժերը մի քանի ժամ տարբերությամբ երկու անգամ հռթիռակոծել են Շուշի քաղաքի պատմական և կրոնական խորհրդանիշը հանդիսացող 19-րդ դարի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարը: Ճշգրիտ հարվածներ հասցնող անօդաչու թռչող սարքերի կիրառումը հաստատում են հարձակման դիտավորյալ բնույթը: Նույն տաճարը և Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին (Կանաչ ժամ) ենթարկվել են վանդալիզմի և մասնակի ոչնչացման հրադադարի հաստատումից ընդամենը մի քանի օր անց, ինչը հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի և սպառնալիքի վառ օրինակ է։
Տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանը պատասխանատու է եղել նաև մշակութային ճառանգության համակարգված ոչնչացման համար: Թերևս ամենատխրահռչակ արարքը Նախիջևանի Հին Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանատան մի քանի հազար փորագրված հսկայական խաչքարերի և գերեզմանաքարերի ոչնչացումն էր, որոնք հողին են հավասարեցվել ադրբեջանական բանակի կողմից՝ խաղաղ ժամանակաշրջանում և հակամարտության գոտուց հեռու: 15 տարի առաջ այս ամսվա ընթացքում ավարտին է հասցվել միջնադարյան 89 եկեղեցիների, 5840 նախշազարդ խաչքարերի և 22,000 պատմական տապանաքարերի ոչնչացումը: Կան բավարար ապացույցներ, այդ թվում լուսանկարների և տեսանյութերի տեսքով, որոնք փաստում են այս բարբարոսական արարքը:
Մշակութային ժառանգության օբյեկտների թիրախավորումը, հատկապես պատերազմական իրավիճակներում, խստիվ արգելված է մի շարք միջազգային կոնվենցիաներով, այդ թվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին Հաագայի կոնվենցիայով և վերջինիս երկու արձանագրություններով: Հայաստանը ողջունում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Արցախ տեխնիկական աջակցման առաքելություն ուղարկելու մասին որոշումը:
Մենք գիտակցում ենք մշակութային ժառանգության արժեքը՝ համարելով, որ որևիցե նմուշի կորուստը հանգեցնում է աշխարհի բոլոր ազգերի ժառանգության վնասարար աղքատացման, և ոչ միայն այն ազգի է, որին պատկանում է մշակութային տվյալ արժեքը: Ադրբեջանի կողմից մշակութային ժառանգության վայրերի նմանօրինակ չարամիտ դիտավորությամբ ոչնչացումը մարտահրավեր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ քաղաքակիրթ մարդկության համար, և դա պետք է խստորեն դատապարտվի:
Այսօր շատ կարևոր է խաղաղության մշակույթի առաջմղումը` դիմակայելու համար աճող ագրեսիային և բռնությանը, որին ականատես ենք լինում ամբողջ աշխարհում: Խաղաղության մշակույթը կարող է խարսխված լինել միայն միջազգային ամուր համագործակցության վրա, և, այս առումով, Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումը կարևոր հարթակ է, քանի որ այն միավորում է հնավուրց մշակութային արժեքներ կրող ու հսկայական նյութական և ոչ նյութական ժառանգություն ունեցող երկրների։
Խաղաղության մշակույթն անփոխարինելի է նաև կայուն զարգացման համար: Մշակույթն ունի վերափոխիչ ուժ, քանի որ այն մարդկային զարգացման կարևոր բաղադրիչ է, ինքնության, նորարարության և ստեղծարարության աղբյուր բոլորի համար։ Զարգացմանն մշակութահեն մոտեցումն առանցքային նշանակություն ունի 2030թ. Կայուն զարգացման օրակարգի իրականացման, և, մասնավորապես, ներկայիս կորոնավիրուսային համավարակի առաջացրած ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման համար:
Ավելին, դրական լուրերի շարքից, մենք ներկայումս ականատես ենք լինում միջազգային խաղաղության պահպանման և տնտեսական աճի խթանման գործում մշակութային ժառանգության պաշտպանության կարևորության ճանաչման հանդեպ միջազգային աննախադեպ ուշադրությանը: Այս փորձերը պետք է ամրապնդվեն և փոխլրացվեն:
Այս համատեքստում մենք առաջարկում ենք ստեղծել մշակութային կառույցների ցանց՝ բաղկացած թանգարաններից, պատմամշակութային արգելոցներից, ինչպես նաև զբոսաշրջային կազմակերպություններից, ինչը թույլ կտա մեզ ավելի կարևորել նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը և այդպիսով նպաստել կայուն զբոսաշրջություն զարգացմանը և տնտեսության վերականգնման խթանմանը: Ֆորումի մասնակից պետությունների միջև սերտ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակներում, մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող հարցերի շուրջ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում մեր մշտական ներկայացուցիչների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը և հնարավոր համատեղ նախաձեռնությունները նույնպես կարող են ծառայել այդ նպատակին:
Հայաստանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ այս գլոբալ ջանքերում՝ առաջնահերթություն տալով մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը, մարդասիրական վարքագծի խթանմանը և մշակութային բազմազանության նկատմամբ հարգանքի ձևավորմանը։ Այս ջանքերը պետք է զուգակցվեն անդամ երկրների մշակութային արդյունաբերության աճի խթանմանն ուղղված միջոցառումների հետ, ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ բազմակողմ կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, ինչպիսին է, օրինակ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։
Եզրափակելով խոսքս՝ մենք ողջունում ենք այս հանդիպման արդյունքում Նախարարների եզրափակիչ հռչակագրի ընդունումը, որը նոր խթան կհաղորդի մեր հետագա համատեղ նախաձեռնություններին և կզարգացնի այս ձևաչափում մեր արդյունավետ համագործակցությունը:
Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ Ֆորումի գաղափարներին ու սկզբունքներին և շարունակելու է ակտիվորեն ներգրավվել այդ ուղղությամբ տարվող բոլոր համատեղ ջանքերում:
Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումը մշակութային համագործակցության և երկխոսության հարթակ է, որի նպատակն է նպաստել մշակութային արժեքների պաշտպանությանը և պահպանմանն ուղղված համագործակցությանը:
Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի առաջին հանդիպումը կայացել է 2017թ. ապրիլի 23-24-ին Աթենքում, որտեղ ստորագրվել է ՀՔՖ-ի հիմնադրման վերաբերյալ Աթենքի Հռչակագիրը: Որպես հիմնադիր-անդամներ` ֆորումին մասնակցում էին Բոլիվիան, Եգիպտոսը, Հունաստանը, Իրաքը, Իրանը, Իտալիան, Չինաստանը և Պերուն, ինչպես նաև Հնդկաստանն ու Մեքսիկան` դիտորդի կարգավիճակով: Հայաստանը Ֆորումին միացել է 2018թ.:
Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նպատակներն են, ի թիվս այլոց՝
- խթանել հաղորդակցությունը մասնակից պետությունների միջև մշակութային փոխանակումների և հարակից բոլոր ոլորտներում համագործակցության միջոցով,
- երկխոսություն և խորհրդատվություններ անցկացնել համապատասխան միջազգային կազմակերպություններում, ինչպիսին է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն՝ մշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող կարևորագույն հարցերի շուրջ համակարգված դիրքորոշման հասնելու նպատակով,
- ջանքերը համադրել մշակույթը որպես ժամանակակից դիվանագիտության արդյունավետ գործիք օգտագործելու նպատակով:

YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. It is critical today to promote a culture of peace to face the escalating aggression and violence that we have been witnessing around the world. The culture of peace can only be founded on strong international cooperation and the Ancient Civilizations Forum is an important platform in this regard as it brings together countries with thousand-year-old ancestral cultures and vast tangible and intangible heritage, Foreign Minister of Armenia Ara Ayvazian said at the online 4th Ministerial Meeting of the Ancient Civilizations Forum. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, FM Ayvazian particularly said,
‘’Excellences,
I would like to convey my gratitude to the Government of Peru for convening this 4th Ministerial meeting.
I would also like to welcome the participation of the United Mexican States as a new member of the Ancient Civilizations Forum.
What brings us together today is the vast history and rich cultural heritage of every nation here. This Forum has become a unique platform to cherish the histories and values that our civilizations have accumulated throughout the past millennia.
Armenia, as a cradle of centuries-old traditions and civilizational heritage, appreciates the important role of the Ancient Civilizations Forum as a platform for cultural dialogue and cooperation among member states and beyond. The turbulent and challenging year that we have faced has proven that now constructive dialogue and joint efforts matter more than ever. It has also reminded us that the heritage and wisdom of our ancient civilizations remain alive and relevant in today’s globalized world. Thus, today we have the opportunity to draw lessons and inspiration from our heritage and move forward together.
This Ancient Civilizations Forum allows us to prioritize the promotion of cultural diversity and peace. It enables us to reiterate our commitment to the goals of tolerance and diversity as prerequisites for fostering a culture of peace.
In an important platform like this, we cannot turn a blind eye to the alarming events unfolding in our region.
While the international community focused on the response and recovery from the crisis caused by the COVID-19 pandemic, on September 27 Azerbaijan launched pre-planned large-scale aggression against the Republic of Artsakh, also known as Nagorno-Karabakh. In this war, Azerbaijan was directly supported by Turkey which transported mercenaries and foreign terrorist fighters to Azerbaijan and deployed them against the people of Artsakh.
As a result of this aggression thousands of objects of Armenian cultural heritage fell under the control of Azerbaijani armed forces. Nagorno-Karabakh has an extremely rich cultural and religious heritage with several thousands of monuments providing material evidence for the long history of Armenians in the region. Early-Christian churches from the 4th century and many archaeological sites are architectural wonders with ancient inscriptions, murals, and sculptures integral to the Armenian history and its contribution to global cultural heritage.
Armenia has ample reasons to believe that Azerbaijan will target the evidence for our millennia-old indigenous connection to this land by intentionally destroying the Armenian monuments and cultural sites. This threat is well justified, given the multiple precedents of Azerbaijan’s intentional destruction of the Armenian cultural heritage. During the course of this war, the Azerbaijani Armed Forces within a few hours struck twice the 19th century Holy Savior (Ghazanchetsots) Cathedral - a historic and religious symbol of the city of Shushi by precise striking drones attesting to the intentional nature of the attack. The same Cathedral and the St. John the Baptist church (Kanach zham) were vandalized and partially destroyed only a few days after the establishment of the ceasefire exemplifying the disrespect and threat towards the Armenian cultural heritage.
Azerbaijan has also been responsible for systematic cultural destruction for decades. Perhaps the most notorious act was the destruction of several thousand giant engraved cross-stones, called in Armenian khachkars, and tombstones of the medieval Armenian cemetery of Old Jugha in Nakhichevan, bulldozed by the Azerbaijani army during peacetime and far from the conflict zone. 15 years ago this month, the destruction of in total 89 medieval churches, 5,840 ornate cross-stones, and 22,000 historical tombstones was completed. There is sufficient evidence, including photos and videos, documenting this barbaric act.
Targeting cultural heritage sites, especially in war situations, is strictly prohibited by several international conventions, including the UNESCO Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its two Protocols. Armenia welcomes UNESCO’s decision to dispatch a technical assistance mission to Nagorno-Karabakh.
We acknowledge the value of cultural heritage and recognize that the loss of any item constitutes a harmful impoverishment of the heritage of all the nations of the world, and not only of the nation to which the cultural property belongs. This malicious intentional destruction of cultural heritage sites by Azerbaijan is a challenge not only to Armenia, but to the whole civilized humanity, and it must be strongly condemned.
It is critical today to promote a culture of peace to face the escalating aggression and violence that we have been witnessing around the world. The culture of peace can only be founded on strong international cooperation and the Ancient Civilizations Forum is an important platform in this regard as it brings together countries with thousand-year-old ancestral cultures and vast tangible and intangible heritage.
A culture of peace is also indispensable for sustainable development. Culture has a transformative power as it is an essential component of human development, a source of identity, innovation, and creativity for all. A culture-based approach to development is key to fulfilling the 2030 Sustainable Development Agenda, and in particular, to overcome the effects of the current COVID-19 crisis.
Furthermore, on a more positive note, we are currently witnessing unprecedented international focus on the recognition of the importance of cultural heritage protection for the preservation of international peace and the promotion of economic growth. These attempts must be strengthened and complemented.
In this context, we suggest the establishment of a network of cultural institutions, consisting of museums, historical and cultural reserves, as well as tourism organizations, that will allow us to better highlight the tangible and intangible cultural heritage and thus contribute to the development of sustainable tourism and promotion of economic recovery. Close cooperation between the member states of the Forum within international organizations, particularly the UNESCO, regular consultations and possible joint initiatives by our Permanent Delegates to UNESCO on issues related to the protection of cultural heritage may serve this purpose as well.
Armenia is willing to contribute to these global efforts, prioritizing the protection of cultural heritage, the promotion of humanitarian behavior, and the formation of respect for cultural diversity. These efforts must be combined with measures aiming to foster the growth of cultural industries of member states, both bilaterally and in collaboration with multilateral institutions such as UNESCO.
Finally, we welcome the adoption of the Ministerial Outcome Declaration of this meeting, which will give new impetus to our future joint initiatives and enhance our fruitful cooperation within this format.
Armenia remains strongly committed to the ideals and principles of the Forum and will continue to be actively involved in all joint efforts in this regard.