Ֆրանսիան հաղորդել Է թռչնագրիպի բռնկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության նախարարությունը հաղորդել Է H5N8 թռչնագրիպի բարձր ակտիվությամբ վիրուսի բռնկման մասին, որը տեղի Է ունեցել երկրի Լանդայի հարավարեւմտյան դեպարտամենտի 6 հազար բադ ունեցող թռչնաֆաբրիկայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ANSES ազգային տեղեկատու լաբորատորիան այսօր հաստատել Է H5N8 վիրուսով վարակումը Բենես-Մարեմն կոմունայի (Լանդայի դեպարտամենտ) 6 հազար բադ ունեցող թռչնաֆաբրիկայում, որտեղ դեկտեմբերի 5-ին արձանագրվել Է բարձր անկում»,-ասվում Է նախարարության հաղորդագրության մեջ, որն ստացել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Խոսքը Ֆրանսիայում առաջին վարակված ֆերմայի մասին Է՝ նոյեմբերի կեսերին երկրի զոոխանութներում H5N8 վիրուսի հայտնվելու պահից ի վեր: «Այդ H5N8 վիրուսը, որը չի փոխանցվում մարդուն, Եվրոպայի վայրի բնության մեջ ակտիվորեն տարածվում Է չվող թռչունների միջոցով»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:

Франция сообщила о вспышке птичьего гриппа
МинсельхозФранциисообщил о вспышке высокоактивного вируса птичьего гриппа H5N8 на птицефабрике с 6 тысячами уток в департаменте Ланды на юго-западе страны.
"Национальная справочная лаборатория ANSES подтвердила сегодня заражение вирусом H5N8 скотоводства из 6 тысяч уток в коммуне Бенесс-Маремн (департамент Ланды), где 5 декабря наблюдалась высокая смертность", - говорится в коммюнике министерства, которое есть в распоряжении РИА Новости.
Речь идет о первой зараженной ферме во Франции с момента появления вируса H5N8 в зоомагазинах страны в середине ноября,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Этот вирус H5N8, не передаваемый человеку, активно циркулирует в дикой природеЕвропычерез перелетных птиц", - сообщается в коммюнике.