Նոր գտածոներ. Վանա լճի ափին Արարատյան թագավորության շրջանի ավերակներ են հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արևելքում գտնվող Վանա լճի մակարդակի նվազման արդյունքում հայտնաբերվել են Արարատյան թագավորության (Ուրարտու) պատմական կառույցների ավերակներ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական Gazete Duvar լրատվական կայքը, Անկարայի պատգամավոր Լևենտ Գյոքը խորհրդարանում հարց է բարձրացրել Վանա լճի ափին հայտնաբերված պատմական նավահանգստի և պատմական այլ ավերակների մասին, որոնք ակնկալվում է, որ պետք է պաշտպանության տակ անցնեն։
«Վերջին շրջանում ամբողջ երկրում տեղումների նվազման հետ մեկտեղ, Վանա լճի ջրի մակարդակը նույնպես նվազել է, ինչի արդյունքում ջրի երես դուրս եկան լճի Արճեշ (Էրչիշ) շրջանի ափին գտնվող պատմական նավահանգստի ավերակները, որոնք, ըստ գնահատումների՝ մնացել են Ուրարտական կամ Արարատյան թագավորության ժամանակաշրջանից։ Հայտնաբերված պատմական նավահանգստի պատերը ներդաշնակ են իրենց հարևանությամբ գտնվող ուրարտական այլ ավերակների հետ, և ես ակնկալում եմ, որ այս թանկարժեք պատմական գանձը կհետազոտվի և կպաշտպանվի նաև զբոսաշրջությանը զարկ տալու նպատակով»,- ասել է պատգամավոր Գյոքը։
Նոյեմբերի 18-ին Վանա լճի մակարդակի իջեցման արդյունքում հայտնաբերվել էր Ականց (Էրչել) ամրոցը, որը կառուցվել է դեռևս Արարատյան թագավորության շրջանում և ջրի տակ է անցել 1841 թվականին, երբ Վանա լճի մակարդակը հերթական անգամ բարձրացել է:

Новые находки: на берегу озера Ван обнаружены развалины периода Араратского царства
В результате понижения уровня воды озера Ван были обнаружены развалины доисторических строений периода Араратского царства (Урарту).
Как передает Арменпресс, ссылаясь на турецкий информационный сайт “Gazete Duvar”, депутат от Анкары Левент Гек поднял в парламенте вопрос об исторической находке, обнаруженной на берегу озера Ван, и о других исторических развалинах, которые, как ожидается, должны перейти под охрану.
“В последнее время, вследствие малого выпадения осадков по всей стране, уровень воды озера Ван также понизился, в результате чего на поверхности оказались развалины доисторического порта, расположенного на берегу реки Арчеш (Эрчиш), которые, по оценкам, остались со времен Урартского или Араратского царства. Обнаруженные стены доисторического порта соответствуют находящимися по соседству урартским развалинам, и я ожидаю, что это драгоценное историческое сокровище будет исследовано и защищено, также и с целью содействия туризму”, - сказал депутат Гек.
18 ноября в результате понижения уровня воды озера Ван была обнаружена крепость Аканц (Эрчел), которая была построена еще в период Араратского царства и затоплена в 1841 году, когда уровень озера Ван в очередной раз повысился.