Թուրքական լիրան կրկին սկսել է անկում ապրել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական լիրան նոյեմբերի 23-ից նորից սկսել է անկում ապրել՝ մեկ ամերիկյան դոլարի նկատմամբ հասնելով 8-ի: Թուրքական ազգային արժույթը սկսել էր վերականգնել արժեքը տնտեսական ոլորտում կատարված փոփոխություններից, ինչպես նաև տնտեսության և դատական համակարգերում խոստացված բարեփոխումների մասին հայտարարություններից հետո: Սակայն, չնայած բոլոր դրական տեղաշարժերին, թուրքական լիան և տնտեսական ոլորտը Թուրքիայում վերադառնում են անմխիթար վիճակին:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով BBC Turkiye լրատվական կայքը, այն բանից հետո, երբ Կենտրոնական բանկի տնօրեն նշանակվեց Նաջի Աղբալը, իսկ Ֆինանսների նախարար՝ Լյութֆի Էլվանը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հայտարարեց, որ տնտեսական ոլորտում սկսվում է բարեփոխումների մի նոր շրջան: Այս զարգացումներից հետո մեկ դոլարի համեմատ թուրքական լիրայի արժեքը կազմեց 10%. դոլարի և լիրայի փոխարժեքը 7.5-ից իջավ: Սակայն նոյեմբերի 23-ից այս աճը կրճատվեց 5%-ով: Թուրքական լիրայով վճարվող հարկերի վրա դրականորեն էր ազդել նաև Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի կողմից նոյեմբերի 19-֊ին շուկայական տոկոսադրույքները բարձրացնելու միջոցով դրամավարկային քաղաքականությունը 15% հասցնելը։
Ըստ որոշ փորձագետների՝ թուրքական լիրայի արժեզրկման գործում մեծ դեր է խաղացել նոյեմբերի 24-ին Թուրքիայի նախագահի բարձրագույն խորհրդատվական կոմիտեից Բյուլենթ Արընչի հրաժարականը: Արընչը մինչև 2015 թվականը եղել է Թուրքիայի փոխվարչապետը, իսկ 2015-ից՝ նախագահի բարձրագույն խորհրդատվական կոմիտեի անդամ: Նախագահ Էրդողանը կտրուկ արձագանքեց «ԺԴԿ» - ի նախկին համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշի և գործարար Օսման Կավալայի ձերբակալությունների վերաբերյալ Արընչի քննադատությանը, ինչը ևս առիթ էր հանդիսացավ Արընչի հրաժարականին: Իր հրաժարականի մասին Արընչը գրեց իր թվիթերի միկրոբլոկում նոյեմբերի 24-ին:

Турецкая лира продолжает падать
С 23 ноября турецкая лира вновь упала, достигнув отметки 8 по отношению к доллару США. Национальная валюта Турции начала восстанавливаться после некоторых изменений в экономике, а также после заявлений об обещанных реформах в экономике и в судебной системе. Однако, несмотря на все положительные сдвиги, экономика Турции в целом оказалась в плачевном состоянии.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на новостной сайт BBC Turkiye, после назначения Наджи Агбала директором Центробанка и назначения министром финансов Лютфи Эльваном президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о новом периоде реформ в экономической сфере. После этих событий стоимость турецкой лиры по отношению к доллару составила 10%. Курс доллара упал до 7,5. Однако с 23 ноября этот рост вновь снизился на 5%. На налоги, уплачиваемые в турецких лирах, положительно повлияло и повышение Центральным банком Турции 19 ноября денежно-кредитной политики до 15% за счет повышения рыночных процентных ставок.
По мнению некоторых экспертов, отставка Бюлента Арынча из Высшего консультативного комитета при президенте Турции 24 ноября сыграла большую роль в девальвации турецкой лиры. Арынч был заместителем премьер-министра Турции до 2015 года, а с 2015 года - членом Высшего консультативного комитета при президенте. Президент Эрдоган резко отреагировал на критику Арынча по поводу арестов бывшего сопредседателя РПК Селахаттина Демирташа и бизнесмена Османа Кавалы, что и привело к отставке Арынча. О своей отставке Арынч написал в микроблоге Twitter 24 ноября.