Մայք Պոմպեոն ագրեսիվ է որակել Թուրքիայի վերջին գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան պետք է համատեղ աշխատեն Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի վերջին ամիսների գործողություններին արձագանքելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, ԱՄՆ պետքարտուղարն այս մասին ասել է Le Figaro-ին տված հարցազրույցում:
«Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և ես համաձայն ենք, որ Թուրքիայի վերջին գործողություններն ագրեսիվ են եղել»,- ասել է Պոմպեոն՝ հղում անելով ԼՂ հակամարտության հարցում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերած աջակցությանը, ինչպես նաև Լիբիայում և Միջերկրածովյան հարցում այդ երկրի գործողություններին:
«Եվրոպան և ԱՄՆ-ն պետք է միասին աշխատեն, որպեսզի Էրդողանին համոզեն, որ այդպիսի գործողությունները չեն բխում նրա ժողովրդի շահերից»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև հավելել է, որ Թուրքիայի կողմից ռազմական ներուժի օգտագործման ակտիվացումը մտահոգություն է առաջացնում:

YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. The U.S. administration and Europe need to work jointly on addressing actions led by Turkey in the Middle East over the past few months, Secretary of State Mike Pompeo told French daily newspaper Le Figaro, reports Reuters.
“France’s president Emmanuel Macron and I agree that Turkey’s recent actions have been very aggressive,” Pompeo said, citing Turkey’s recent support to Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh conflict as well as military moves in Libya and the Mediterranean.
“Europe and the U.S. must work together to convince Erdogan such actions are not in the interest of his people,” Pompeo said, referring to Turkish President Tayyip Erdogan.