Ավստրալիան պատմել Է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակման մասին
Խոսքը V451 պատվաստանյութի մասին Է, որը մշակվում Է Քվինսլենդի համալսարանի կողմից՝ ավստրալական CSL Limited ընկերության հետ համատեղ: Ավստրալիայի իշխանություններն արդեն համաձայնագիր են կնքել այդ պատվաստանյութի 51 մլն չափաբաժին մատակարարելու շուրջ:
Հանթի խոսքով՝ պատվաստանյութի մշակումն ընթանում Է գրաֆիկի գերազանցմամբ, եւ կլինիկական փորձարկումների առաջին փուլը ցույց Է տվել, որ այն անվտանգ Է:
«Նախնական տվյալները շատ հստակ են, պատվաստանյութը (Քվինսլենդի համալսարանի կողմից արտադրվող) ապացուցում Է իր անվտանգությունը կլինիկական փորձարկումների առաջին փուլի ընթացքում, ինչպես նաեւ այն առաջացնում Է հակամարմինների դրական պատասխան: Դա նշանակում Է, որ այն խնդիր Է կատարում»,-ասել Է Հանթը:
Ավելի վաղ Ավստրալիայի իշխանությունները Novavax դեղագործական ընկերության եւ Pfizer ու BioNTech ընկերությունների կոնսորցիումի հետ համաձայնագիր են կնքել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 50 միլիոն չափաբաժին մատակարարելու շուրջ:
Սպասվում Է, որ Novavax եւ Pfizer-BioNTech ընկերությունների պատվաստանյութերն Ավստրալիայում հասանելի կլինեն 2021 թվականի սկզբին կամ կեսերին:
Նաեւ հաղորդվել Է, որ հաջորդ շաբաթվանից Ավստրալիան գործարկում Է AstraZeneca բրիտանական դեղագործական ընկերության՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ինքնուրույն արտադրություն, հաղորդել Է «ՌԻԱ Նովոստին»:

В Австралии рассказали о разработке вакцины от COVID-19
Австралийская вакцина от коронавируса, производимая на базе университетаКвинсленда, может быть доступна для массового использования к июлю 2021 года, сообщает телеканал 9 News со ссылкой министра здравоохранения страны Грега Ханта.
Речь идет о вакцине V451, разрабатываемой университетом Квинсленда совместно с австралийской компанией CSL Limited. ВластиАвстралииуже заключили соглашение по поставку 51 миллиона доз данной вакцины.
По словам Ханта, разработка вакцины идет с опережением графика, и первая фаза клинических испытаний показала, что она является безопасной,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Первоначальные данные очень четкие, вакцина (производимая университетом Квинсленда) доказывает свою безопасность в ходе первой фазы клинических испытаний, также она вызывает положительный ответ антител. Это значит, что она выполняет задачу", - сказал Хант.
Ранее власти Австралии заключили соглашения с фармкомпанией Novavax и консорциумом компаний Pfizer и BioNTech на поставку 50 миллионов доз вакцины от коронавируса. Ожидается, что вакцины компаний Novavax и Pfizer-BioNTech будут доступны в Австралии с начала или середины 2021 года. Также сообщалось, что со следующей недели Австралия запускает самостоятельное производство вакцины от коронавируса британской фармацевтической компании компанииAstraZeneca.