Ասադն արհեստական Է համարել փախստականների խնդիրը Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փախստականների խնդիրը Սիրիայում արհեստական Է, Արեւմուտքը՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, խնդիրներ են ստեղծել նրանց վերադառնալու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել Է սիրիացի փախստականների վերադարձին նվիրված Միջազգային խորհրդաժողովում: «Սիրիայում փախստականների խնդիրն արհեստական Է, քանի որ Սիրիայում դարեր շարունակ բացակայել Է զանգվածային ներգաղթի ֆենոմենը»,-ասել Է նա:
Ասադի խոսքով՝ «արեւմտյան ռեժիմները՝ ամերիկյան (ռեժիմի) գլխավորությամբ, շարունակում են պայմաններ ստեղծել սիրիացի փախստականների ֆենոմեն եւ նրանց վերադառնալու խնդիրներ առաջացնելու համար»: «Այսօր մենք բախվում ենք դժվարին խնդրի, վերադառնալ ցանկացող միլիոնավոր փախստականներ կան»,-արձանագրել Է նա: Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում Է 2011 թվականից: 2017 թվականի վերջին հայտարարվել Է Սիրիայում եւ Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության նկատմամբ տարած հաղթանակի մասին: Երկրի առանձին շրջաններում շարունակվում են զինյալներից զտումները: Ներկայում առաջին պլանի վրա Սիրիայի քաղաքական կարգավորումն Է, վերականգնումը, ինչպես նաեւ փախստականների վերադարձը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Асад назвал проблему беженцев в Сирии искусственной
Проблема беженцев вСирииявляется искусственной, Запад во главе сСШАсоздали проблемы для их возвращения, заявил президент СирииБашар Асадна Международной конференции по возвращению сирийских беженцев,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Проблема беженцев в Сирии является искусственной проблемой, поскольку в Сирии на протяжении многих веков отсутствовал феномен массовой иммиграции", - сказал он
По словам Асада, "западные режимы во главе с американским (режимом) продолжают создавать условия для возникновения феномена сирийских беженцев и проблемы для их возвращения". "Сегодня мы сталкиваемся со сложной проблемой, (есть) миллионы желающих вернуться беженцев", - констатировал он.
Вооруженный конфликт в Сирии продолжается с 2011 года. В конце 2017 года было объявлено о победе над террористической группировкой "Исламское государство"* в Сирии иИраке. В отдельных районах стран продолжаются зачистки от боевиков. В настоящий момент на первый план выступает политическое урегулирование, восстановление Сирии, а также возвращение беженцев.