Ֆրանսիան առաջարկել Է բարեփոխել Շենգենյան գոտին
«Մեզ անհրաժեշտ Է բարեփոխել Շենգենյան գոտին. առաջին հերթին այն բանի համար, որպեսզի ուժեղացվի անվտանգությունը ԵՄ-ի արտաքին սահմանների վրա»,-հայտարարել Է Մակրոնը:
Նա հավելել Է, որ մոտ օրերս Փարիզը հանդես կգա Շենգենյան գոտին բարեփոխելու առաջարկությամբ եւ այն կներկայացնի ԵՄ-ի մյուս երկրներին:
Մակրոնի խոսքով՝ անհրաժեշտ Է «բարելավել Շենգենյան գոտու կառավարումը, քանի որ ներկայում գոտում կանոնավոր քաղաքական հսկողություն չկա սահմանի վրա հրատապ հարցերը, այդ թվում՝ միգրացիայի եւ ներքին անվտանգության հարցերը կարգավորելու համար»:
Ֆրանսիայի նախագահն առաջարկել Է ստեղծել «անվտանգության ինչ-որ ներքին խորհուրդ»: Նա ընդգծել Է, որ Շենգենյան գոտու բարեփոխումը ենթադրում Է «միաժամանակ ե՛ւ ազատության, ե՛ւ անվտանգության» ապահովում:
«Մենք պետք Է բարեփոխենք Շենգենյան տարածությունը, որպեսզի այն նաեւ անվտանգության տարածություն լինի, ինչը նշանակում Է Եվրոպական միության արտաքին սահմանների ամրապնդում, Շենգենի մեխանիզմի գործելու բարելավում, ներառյալ պատժամիջոցները նրանց դեմ, ովքեր չեն պահպանում իրենց պարտավորությունները, (մենք պետք Է) նորացնենք այդ տարածության կառավարումը»,-հավելել Է Մակրոնը:
Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հայտարարել Է, որ Եվրահանձնաժողովը դեկտեմբերի սկզբին կներկայացնի Եվրոպայում ահաբեկչությանը հակազդելու նորացված ծրագիր: Աշխատանքի ուղղությունների թվում նա նշել Է ահաբեկչության կանխումը եւ Եվրամիության արտաքին սահմանների պաշտպանությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Франция предложила реформировать Шенгенскую зону
Франция в ближайшие дни представит предложения по реформированию Шенгенской зоны с целью обеспечения безопасности на границах ЕС, заявил во вторник президент страны Эммануэль Макрон.
"Нам необходимо реформировать Шенгенскую зону. В первую очередь для того, чтобы усилить безопасность на внешних границах ЕС", - заявил Макрон.
Он добавил, что в ближайшие дни Париж выступит с предложением по реформированию Шенгенской зоны и представит его другим странам ЕС,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По словам Макрона, необходимо "улучшить управление Шенгенской зоной, поскольку в настоящее время в ней нет регулярного политического наблюдения за регулированием актуальных вопросов на границе, в том числе вопросов миграции и внутренней безопасности".
В связи с этим французский президент предложил создать "что-то вроде внутреннего совета безопасности". Он подчеркнул, что реформа Шенгенской зоны предполагает обеспечение "одновременно и свободы, и безопасности".
"Мы должны реформировать Шенгенское пространство, чтобы оно было также пространством безопасности, что означает укрепление внешних границ Европейского союза, улучшение функционирования механизма Шенгена, включая санкции против тех, кто не соблюдает своих обязательств,(мы должны - ИФ)обновить управление этим пространством", - добавил Макрон.
Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Еврокомиссия в начале декабря представит обновленную программу противодействия терроризму в Европе. В числе направлений работы она назвала предотвращение терроризма и защиту внешних границ Евросоюза.