Թուրքիան Ֆրանսիային որակավորում է իբրև «ավազակային» պետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ) նախագահ Մուստաֆա Շենթոփը հայտարարություն է արել, որում Ֆրանսիային որակել է որպես «ավազակային» պետություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Անադոլու» գործակալությունը, ԹԱՄԺ նախագահ Շենթոփը, նոյեմբերի 7-ին անդրադառնալով Ֆրանսիայում 4 անչափահասի ձերբակալությանը, ասել է. «Սա պետության ձեռքով արված ավազակություն է: Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Ֆրանսիայում բոլոր մուսուլմաններին անհանգստացնող զարգացումներ են տեղի ունենում: Սրա պատասխանը, անպայման պետք է տրվի օրենքի սահմաններում»:
Շենթոփն իր խոսքում նշել է, թե մուսուլմանների նկատմամբ Ֆրանսիայի գործելաոճը արդեն դուրս է եկել վերահսկողությունից: «Խոսքի ազատությունից օգտվելով՝ իսլամական կրոնին և նրա մարգարեին վիրավորանքներ ուղղելու հակառակ կողմում մենք կարծում ենք, որ պետք է ձեռնարկվեն որոշակի քայլեր, որոնք կստիպեն բացահայտել վիրավորանք հնչեցնողներին»,- եզրափակել է Շենթոփը:
Հոկտեմբերի 19-ին Սամուել Փաթիի սպանության դեպքի հետ առնչվող 15 անձ էր ձերբակալվել, որոնցից 4-ը 10 տարեկան անչափահասներ են: Ըստ ֆրանսիական ոստիկանության կա վարկած, որ այդ 4 երեխաները (3-ը՝ թուրք) օգնել են մարդասպանին իդենտիֆիկացնել զոհին: Հոկտեմբերի 24-ին Ֆրանսիան հետ էր կանչել իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար։ Այն հետևել էր Էրդողանի կողմից Մակրոնին ուղղված վիրավորական արտահայտություններին։ Կայսերիում տեղի ունեցած՝ Թուրքիայի «Ազատություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) 7-րդ համագումարում Էրդողանը ասել էր․«Մակրոնը հոգեբանի կարիք ունի»։ Նոյեմբերի 1-ին Թուրքիայում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Հերվե Մագրոն վերադարձել էր Անկարա:

Турция считает Францию «бандитским» государством
Спикер Великого национального собрания Турции Мустафа Шентоп выступил с заявлением, в котором назвал Францию «бандитским» государством.
Как передает Арменпресс со ссылкой на агентство Anadolu, об этом Шентоп заявил, имея в виду задержание 4 несовершеннолетних 7 ноября во Франции. «Это бандитизм со стороны государства. События, вызывающие беспокойство у всех мусульман, происходят во Франции уже давно. Ответ на это должен быть дан в рамках закона».
В своем выступлении Шентоп отметил, что отношение Франции к мусульманам уже вышло из-под контроля. «В противовесвыражению оскорблений в адрес ислама и пророка под прикрытием свободы слова, мы считаем,необходимым предпринять определенные шаги для выявления тех, кто оскорбляет», - заключил Шентоп.
В связи с убийством 19 октября Самуэля Патти были арестованы пятнадцать человек, четверо из которых были 10-летними несовершеннолетними. По данным французской полиции, существует версия, что эти дети (3 из них - турки) помогли убийце опознать жертву. 24 октября Франция отозвала своего посла для консультаций. Это произошло после оскорбительных высказываний Эрдогана в адрес Макрона. На 7-м съезде Турецкой партии Свободы и развития в Кайсери Эрдоган сказал, что «Макрону нужен психолог». 1 ноября Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Турции ЭрвеМагро вернулся в Анкару.